Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petra Černocká: Saxana? To bylo moc příjemné natáčení

Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Hlavní hvězda připravovaného snímku Saxána a Lexikon kouzel, Petra Černocká, si již od pondělku užívá baťovského města. Spolu se svými kolegy se na 51. ročníku populárního Zlín Film festivalu pro děti zúčastnila velké autogramiády a také si našla čas na malé povídání nejen o novém filmu. Zlínu držím palce, řekla na závěr tohoto milého interview…

1.6.2011
SDÍLEJ:

51. ročník Zlín Film festivalu pokračoval v úterý 31. května druhým dnem, během kterého tvůrci představili svůj nový film Saxana a lexikon kouzel. Na snímku Petra ČernockáFoto: Deník/Matej Slávik

Paní Černocká, kdy jste dorazila do Zlína a jak se vám tady zatím líbí?

Přijela jsem již v pondělí. Loni, když jsem byla na zlínském festivalu poprvé, bylo to jen na dva dny. Moc se mi zalíbil a tentokrát tady budu tři dny. Je to tady velice fajn a hrozí, že příště tady budu zase o den déle, takže já to tak každým rokem natahuji. Zlín je pozoruhodné město, právě tím baťovským zásahem. Za svou pěveckou kariéru, jsem byla ve Zlíně opravdu mockrát a to v mnoho podobách.

Už jste stihla shlédnout v rámci festivalu nějaký film?

Víte, já jsem moc chtěla vidět film V peřině, protože jsem zjistila, že ho napsal můj kamarád Miroslav Adamec. Člověk ani neví, co ti vaši kamarádi dělají, když na ně nedáváte trochu pozor. Takže právě on napsal film V peřině, já jsem ho ještě neviděla a tím pádem mu ho nemůžu ani pomluvit. (smích)

Jako zpěvačka jste si odskočila k filmu. Cítíte se spíše jako zpěvačka nebo herečka?

Určitě jako zpěvačka! Popravdě, já bych ani nechtěla být herečka, to je opravdu těžké povolání.

Jaké je vaše oblíbená píseň od Petry Černocké?

Píšu si písničky sama, takže kdybych si nějakou pochválila, to by byla samochvála. Asi před čtyřmi lety jsem vydala desku Souhvězdí střelců – to je mimochodem velice dobré znamení. A opět to byla autorská deska. Moje nejúspěšnější písnička byla asi Ovečka nebo Se mnou si píseň broukej. Musím říct, že na téhle nové desce jsou velice pěkné songy, bohužel rádia už hrají jen ty mé starší.

Čtěte také: Festival slavnostně odstartovala komedie V peřině

Spolupracujete ještě s někým dalším při skládání hudby?

Ne, to už vůbec ne. Jediný člověk, se kterým spolupracuji, je jen můj současný manžel, který je kytarista. Vždy mě lákal folk a country, protože velmi ráda dělám hudbu s kytarou.

Pojďme si povídat o nové Saxaně. Jaké to pro vás bylo se po tolika letech opět setkat před kamerou se svými kolegy z úspěšného první dílu?

Víte, ono to bylo všechno takové nenásilné. Přiznám se, že jsem se i trošičku ze začátku bála, ale zase tam byl ten Vorlíček, zase tam byl ten Hrušínský a z těch nových herců, ti všichni, kteří nám přibyli, tak to jsou lidé, se kterýma já se znám už léta. Celé natáčení bylo hrozně příjemné a to se vám pak hezky pracuje.

Film je natočený s různými technickými výstřelky. Nedělalo vám to problémy?

Problém byl pro mě hlavně dívat se do toho správného místa, což je dost náročné, jelikož se musíte fixovat na to jedno a to samé místo. Ale zase nějaký výrazný problém to nebyl. Nové technologie jsou dnes naprosto ohromující, ale musí naplňovat nějakou myšlenku, která tomu předchází. Jakmile se naplní obsah a ty technologie pouze slouží, tak to je prostě bezvadné, k čemu jsme se dopracovali. Jen si vemte, kolik to už zachránilo věci, jak můžeme v okamžiku s každým mluvit. Takže technologii zbožňuji, ale jen do chvíle, než začne být obtížná. Co se týká filmu, tak to udělá skutečně pořádný kus práce.

Přestože je váš nový film teprve ve fázi výroby, zajímalo by mě, jestli už plánujete něco nového?

Víte, těch plánů je docela hodně. Například přemýšlím, že bych využila svou dceru, která je vystudovaná zpěvačka, a natočila s ní desku. Myslím si, že má daleko modernější způsob zpěvu a je daleko lepší než já. A tak si říkám, že by třeba mohla oživit můj staromódní výkon a přenesla trochu toho svého moderna na mě. Takže bych moc chtěla udělat dohromady nějaké duety. Několikrát už jsme to plánovali, ale nikdy to nevyšlo, protože dcera zpívá se svou skupinou, která se jmenuje Yellow sisters a je to hodně odlišný žánr než dělám já. Ale moc doufám, že se nám něco společně natočit povede.

Paní Černocká, pamatujete si ještě vůbec tu dobu, kdy jste nebyla slavná a kdy vás nikdo neznal?

Já jsem od začátku, to znamená od školy, věděla, že chci jít na konzervatoř. A když už si vystudujete odbornou uměleckou školu, tak to by bylo, abyste se nechytla. Navíc se přiznám, že jsem byla navíc takové hezké děvčátko, takže jsem měla vizuální protekci a ono to všechno šlo tak nějak od začátku dobře. Ani jsem si vlastně neprošla těmi začátky, kdy se člověk snaží a nejde to, což je ale na druhou stranu velice zdravé.

Řekla byste o sobě, že jste společenská nebo spíše introvertní?

Ne, to ne. Můj současný manžel je tak trochu introvert, ale nikdo to něm nepozná. Dovede hodiny sedět a být strašně zábavný, ale potom z ničeho nic nenápadně uteče. Naopak já jsem takový nenápadný diskutér, a když narazím na někoho, s kým jsem na stejné vlně, tak jsem nesestřelitelná. Zkrátka střelec.

Na závěr se vás, paní Černocká, zeptám co byste vy popřála zlínskému filmovému festivalu do budoucna?

Zlínský festival trvá daleko déle, než jsem si původně myslela, a je famózní jak se drží již tolik let s takovým úspěchem. Takže to, co bych chtěla popřát filmovému festivalu ve Zlíně, je, aby měl čím dál větší renomé a hlavně aby někde finančně nezakolísal. Byla by to totiž obrovská škoda, jelikož nápadů a filmů je dost. Ale já si myslím, že Zlín se nedá zlomit, i kdyby nebyla ani koruna, protože tady jsou takoví festivaloví fandové, že oni by snad vybrali i mezi sebou. Držím palce!

ZUZANA MOLKOVÁ

ZLÍN SE SETKAL SE SAXÁNOU

V úterý 31. května měli návštěvníci 51. ZLÍN FILM FESTIVALU - Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně příležitost setkat se s filmovou Saxanou, Petrou Černockou, a dalšími herci a tvůrci nového filmu Václava Vorlíčka (na snímku), Saxána a Lexikon kouzel.

Kouzelných akcí, které patřily nejen dětem, ale i dospělým, bylo hned několik. Nabitý velký sál Kongresového centra přivítal bouřlivým potleskem delegaci ve složení Václav Vorlíček, Petra Černocká a Helenka Nováčková, kteří přišli děti pozdravit a představit jim Saxánu a Lexikon kouzel. Dívka na koštěti, kterou diváci následně zhlédli, v novém filmu dospěla, provdala se za svou první lásku Honzu Bláhu a společně mají malou dcerku Saxánku. „Je až neuvěřitelné, jak děti tu první Saxánu znají,“ říká Petra Černocká. „Každé zaklínadlo, kdejaký vtip z filmu, to umí nazpaměť.“

Po skončení projekce Dívky na koštěti se ještě diváci nechali zlákat na Saxánu a Lexikon kouzel krátkou ukázkou z tohoto nového filmu a hned poté se dychtivě vydali na Autogramiádu. Na ni přišli také Jan Hrušínský a Naďa Konvalinková, další aktéři nového snímku. Dav nedočkavých dětí si o překot vyžadoval podpisy všech zúčastněných.

Pro studenty Filmové školy ve Zlíně byl od 10. hod. připraven animační workshop s názvem Co skrývá Lexikon kouzel. Tvůrci animované části filmu Saxána a Lexikon kouzelz Qbone studios jim představili trikovou výrobu tohoto filmu či tvorbu animovaných prostředí a postav. Dále s nimi diskutovali o technické a časové náročnosti projektu, kdy práci, která se u jiných snímků realizuje 2-3 roky, dokončili během 1 roku. „Reakce studentů byly neuvěřitelné. Jejich zájem o filmovou trikovou tvorbu a animaci nás překvapil, kladli nám opravdu zajímavé a podnětné dotazy,“ shrnuje Viktor Adamec, vedoucí trikové výroby filmu.

Odpolední program odstartovalo Malování na chodníku před Velkým kinem, které se opět neslo v duchu čar a kouzel. Dvojice moderátorů Jan Čenský a Dana Morávková přivítali početný dav dětí a rodičů a vybídli je k malování čarodějnic, skřítků, kouzelných knih a dalších motivů, které si lze s filmy Dívka na koštěti a Saxána a Lexikon kouzel spojit. Odborná porota ve složení Václav Vorlíček, Petra Černocká, Jan Hrušínský, Helenka Nováčková a Naďa Konvalinková procházeli mezi malými umělci a vybírali, který obrázek je nejhezčí. Během malování si návštěvníci mohli také zazpívat s Petrou Černockou písně Saxána nebo Koukej, se mnou si píseň broukej. Kromě spousty zajímavých cen a dárků si návštěvníci mohli domů odnést ručně vyrobené koště.

Nádvořím Kongresového centra se pak během odpoledne rozezněly Pohádkové tóny Radima Hladíka. Příznivci tohoto známého českého skladatele, hudebníka a autora hudby nového filmu Saxána a Lexikon kouzel si přišli poslechnout jeho melodie jako Čajovna, Slunečný hrob či Zapomenuté světlo. Moderátor Martin Hrdinka si neodpustil otázku, jaká bude hudba nového filmu Saxána a Lexikon kouzel. „Mým záměrem je prolnout klasické zvuky hudebních nástrojů s modernějšími postupy. Pan režisér Vorlíček mi při debatě o hudbě nastínil, že by měla být rytmická a ilustrativní, což mě hodně inspirovalo. Původní Dívka na koštěti byla pro starší děti, kdežto nyní získáváme i mladší diváky. Hudba tedy bude akční, dobrodružná, ale také pohádková, aby si z ní každý vybral, co se mu líbí,“ říká Radim Hladík.

Celodenní program zakončila Party z Říše pohádek, kde se tvůrci a herci filmu setkali s novináři a hovořili o novém filmu. „Nyní probíhají dokončovací práce a připravuje se hudba. Premiéra je nachystaná na polovinu září, tak by se měli diváci připravit, protože to bude opravdu film pro celou rodinu. Oproti původnímu snímku Dívka na koštěti se posouváme o velikánský krok dopředu. Jdeme cestou mistrně animovaných filmů, které jsou dnes diváci zvyklí vídat na filmových plátnech,“ dodal na závěr Václav Vorlíček.

Film Saxána a Lexikon kouzel bude mít v kinech premiéru 15. září 2011.

(zdroj: FilmEurope)

1.6.2011
SDÍLEJ:
parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
36 18

První den voleb skončil. O volby je zájem, někde přišlo víc než 50 procent lidí

V Polsku pobodal muž v nákupním centru osm lidí.
AKTUALIZOVÁNO
3 5

V polském nákupním centru pobodal muž devět lidí, jedna žena zemřela

Perličky ze superdebaty: Okamurova hubička, rebel Dolejš a dáma Šlechtová

Nemáte čas zhlédnout celý půldruhé hodiny dlouhý záznam z předvolební superdebaty Deníku? Nevadí, vystříhali jsme pro vás ty nejlepší momentky. Možná vás neprovedou všemi zákoutími politických programů, zato vám ukážou, že politici jsou také jenom lidé. A jací!

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Zeman: Volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

Katalánsko zůstane španělské, prohlásil král Felipe VI.

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek prohlásil, že jeho parlament hodlá vyhlásit nezávislost, pokud Madrid nebude souhlasit s dialogem. Do secesní krize v pátek podruhé zasáhl i španělský král Felipe VI. Ten uvedl, že Katalánsko „zůstává a zůstane“ podstatnou součástí Španělska.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení