„Chceme, aby Sokolka po roce zase ožila a vrátilo se do ní kulturní dění,“ přiblížil hlavní myšlenku organizátor akce Lubomír Ferdus.

Program začal už v 10 hodin, kdy si jeviště zabral Divadelní soubor Zdeňka Štěpánka z Napajedel. Pro malé i velké diváky připravili pohádku Kolombína kořenářkou. „V premiéře jsme ji představili v květnu na hradě Buchlov. Jedná se o autorské představení. Kolombína byla napsaná asi před sto lety pro loutkové divadlo. Vedoucí našeho souboru Miroslava Havalová je autorkou scénáře i hudby,“ prozradila členka ansámblu Alena Bednaříková. Návštěvníci čtvrtečního představení se mohou těšit na klasickou pohádku, ve které zvítězí dobro nad zlem. „Kolombína je určena pro mateřské a základní školy, ale když k nám zavítá kdokoliv z ulice, určitě ho nevyženeme,“ řekl s úsměvem Ferdus.

Třídenní maratón se Simpsony

O dvě hodiny později si na své přijdou fanoušci Homera Simpsona. Začne totiž třídenní maratón, ve kterém poběží všechny série tohoto dnes už notoricky známého seriálu. „Lidé si klidně můžou vzít svačinu a spacák a zůstat celé tři dny. Vstup je zdarma. Ten největší vytrvalec bude odměněný hodnotnou cenou,“ uvedl organizátor.

Orgasmus bez předsudků v podání slavičínského divadla SemTamFór bavil od 19 hodin: „Fiona a Diego je muž jsou přátelé. Co se ale stane, když tito dva přátelé budou ne náhodou donuceni zůstat přes noc v motelu, v pokoji s manželskou postelí? Na základě této okolnosti budete svědky řady komediálních, místy až lechtivých situací,“ prozradil režisér Jan Julínek. Moravská formace 12 Piet pak zakončila první den přehlídky.

Pátek ve znamení Fantomase

Pátek bude ve znamení stavby garáže pro auto hosta z Francie, který do Luhačovic zavítá. „Práce začnou od 9 hodin. Fantomas přijede se svým Citroënem DS 19. Jako stavební materiál nám poslouží krabice od banánů. Pokud si kladete otázku, proč zrovna přepravky, je to díky mému přesvědčení, že bedna od banánů je největším vynálezem 20. století,“ dodal se smíchem Ferdus. Akce, do které se může zapojit široká veřejnost, se bude konat pouze za příznivého počasí.

SemTamFór se vrátí na jeviště i v pátek, a to od 10 hodin. Herci divákům nabídnou parodii na anglické bondovky s názvem Elektrická puma.

Příznivci výtvarného umění i fotografie budou mít příležitost zhlédnout díla několika umělců, kteří různými způsoby zachytili Václava Havla. Vernisáž se uskuteční od 18.15 hodin. Výstava Václav zlatý Havel chlapec potrvá pouze v době konání festivalu.

Divadelní ansámbl Jednouzarok z Luhačovic nabídne publiku malý výlet do světa hororu. Od 19 hodin totiž začne představení, které nese titul Horororošáda. „Představení bylo pro soubor náročnou výzvou a úkolem a rozhodli jsme se, že se s ní důstojně rozloučíme právě na festivalu Sokolka žije. Poté již začínáme pracovat na nové hře, která má pracovní název Hercule Poirot a vražda v lázních,“ prozradila režisérka luhačovických ochotníků Jarka Hynštová. Závěr pátečního programu bude opět patřit hudbě, tentokrát v podání československé klubové kapely Dezolati.

V sobotu je hlavní hvězda David Koller

Sobotní program odstartuje až v 19 hodin a zahájí ho formace z Valašského Meziříčí. „Ciment má osobitý zvuk spojující hard rock s valašským folklorem a vtipnými texty v nářečí,“ řekl Ferdus. Následovat bude pražská kapela Jolly Joker. Festival zakončí David Koller se svým Kollerbandem. „David je momentálně za oceánem a přijede den před vystoupením v Luhačovicích. Moc se na Moravu těší,“ prozradil jeho manažer Milan Parketa Skotálek.

Sokolka přitahuje rok od roku stále více návštěvníků. „Je pro mě kultovní prostředí. Jako malá jsem tam chodila do kina a babička tam pracovala. Nevím přesně kolikátý je to letos ročník, ale já pojedu potřetí. Lhala bych, kdybych neřekla, že letos mě tam nejvíc táhne David Koller. Loni jsem zhlédla divadlo Jednouzarok a byli výborní,“ zavzpomínala Jana Marhoulová, rodačka z Luhačovic, která na Sokolku dorazí až z Prahy.