- Snímek Iron Man 3 společnosti Marvel je natočen na motivy comicsu Stana Leeho, Dona Hecka, Larryho Liebera a Jacka Kirbyho. Iron Man se poprvé objevil ve 39. čísle série Tales of Suspense v březnu 1963. Ve filmu se společně objevují nejoblíbenější postavy a herci série Iron Man: Iron Man / Tony Stark (Robert Downey Jr.), Iron Patriot / plukovník James „Rhodey" Rhodes (Don Cheadle), Pepper Potts (Gwyneth Paltrow) a Happy Hogan (Jon Favreau), ale také nově příchozí Aldrich Killian (Guy Pearce), Maya Hansen (Rebecca Hall) a Mandarin (Ben Kingsley).

- Ve filmu Iron Man 3 se spojují dvě klasické comicsové příběhové linie, takže se do hry zapojuje úhlavní nepřítel Tonyho Starka Mandarin, a současně se celá zápletka věnuje také příběhové linii Extremis, která souvisí s biologickým vylepšováním lidí.

- Vůbec poprvé za celou filmovou sérii Iron Man si na sebe Pepper Potts v podání Gwyneth Paltrow ve filmu Iron Man 3 navlékne legendární oblek. Gwyneth Paltrow s tím neměla žádný problém, oblek je podle ní lehký a pohodlný – nemluvě o tom, že její děti z toho byly u vytržení.

- Tvůrci filmu velice intenzivně hledali mladého herce, který by ztvárnil roli Harleyho, chlapce, s nímž se Tony Stark setká, když uvízne v Tennessee. Roli nakonec získal Ty Simpkins, jehož přirozený a upřímný vztah s Robertem Downeym Jr. byl právě tím, po čem tvůrci filmu toužili. Ty byl velice překvapený a nadšený z toho, že mu sám Robert Downey Jr. zavolal, aby mu oznámil, že roli získal.

- Jon Favreau se znovu objevuje coby Happy Hogan, Tonyho a Pepper věrný bodyguard, řidič a přítel. Poprvé v průběhu filmové série Iron Man společnosti Marvel si Favreau vyzkoušel roli vedoucího výroby a režii přenechal Shaneovi Blackovi. Black byl vděčný za to, že má během natáčení jak před kamerou, tak i za ní tak snadno k dispozici rady a zkušenosti, jež Favreau v minulosti získal.

- V rámci příběhu snímku Iron Man 3 společnosti Marvel potřebovala americká vláda po událostech v New Yorku, zachycených ve filmu Avengers, získat zbraň, na kterou by se mohla spolehnout při ochraně vlasti, takže se obrátila na Jamese Rhodese (Don Cheadle), aby si oblékl upravenou zbroj War Machine, která byla přepracována, získala červenomodrobílý nátěr a byla přejmenována na Iron Patriot.

- Když jsme Tonyho Starka naposledy viděli ve filmu Avengers, měl na sebe sedmý model svého obleku, Mark 7. Na začátku snímku Iron Man 3 ho potkáváme v obleku Mark 42, takže Stark strávil spoustu času ve své dílně úpravami. Mark 42 obsahuje speciální funkci, která umožňuje, aby ke Starkovi jednotlivé části obleku přilétly a samy se na něj na jeho příkaz připevnily. Je ale zcela jednoznačné, že se stále jedná o pouhý prototyp.

- Ve filmu Iron Man 3 společnosti Marvel se znovu vrací pozoruhodné Starkovo sídlo na útesu. Tyto kulisy byly postaveny v ateliéru ve Wilmingtonu v Severní Karolíně a aby mohly být připraveny k natáčení, vyžádaly si celkem 16 týdnů stavebních a dokončovacích prací. Kulisy byly umístěny na mohutné pohyblivé rameno, což umožňovalo je na požádání naklonit až o 45 stupňů a během okamžiku znovu uvést do původní polohy, čímž umožnily natáčení dramatických kaskadérských záběrů v průběhu sekvence, ve které na dům probíhá útok.

- Některé z exteriérů v Rose Hill měly zobrazovat zimní scény včetně sněžení. Protože bylo v době natáčení v Severní Karolíně léto, nebyla výjimkou třicetistupňová vedra, ale místní statisté se jimi nenechali zaskočit i přesto, že byli od hlavy až k patě oděni do zimního oblečení.

- Ve snímku Iron Man 3 společnosti Marvel budeme mít možnost spatřit jedny z nejkomplexnějších akčních scén, jaké kdy byly ve filmech Marvel Studios k vidění. 13 lidí ve filmu vypadne z letadla a Iron Man se je snaží všechny zachránit – navzdory skutečnosti, že najednou unese pouze čtyři z nich. S pomocí parašutistického týmu Red Bull a díky pečlivému a vytrvalému plánování pomocného režiséra Briana Smrze a vedoucího kaskadérů Jeffa Habberstada proběhlo v průběhu 10 dní celkem 630 seskoků bez jediného problému.

- Floridský popartový výtvarník Bask byl pověřen úkolem vytvořit originální umělecká díla pro kancelář a ložnici Mandarinova sídla, která by odpovídala povaze tohoto padoucha. Ačkoliv je základem Baskova díla pop art, najdeme v něm prvky z comicsových sešitů, graffiti a punk rockových letáků.

- Ve filmu Iron Man 3 měli poprvé možnost vzájemné spolupráce Robert Downey Jr. a Ben Kingsley. Oba herci se také objevili ve významných rolích filmů režiséra Richarda Attenborougha (Downey si zahrál v Attenboroughově Chaplinovi a Ben Kingsley v jeho snímku Gándhí). Když se na natáčení poprvé sešli, nechali se vyfotografovat a tuto fotografii poslali svému společnému příteli.