Zapadalo to do tehdejšího kontextu, kdy Simpsonovi byli rozvratným programem, který štval učitele, rodiče i establishment, píše zpravodajský server BBC News. Ale je Bart pořád ještě rebel, anebo by dnes měl na tabuli spíš psát: "Nesmím podporovat rodinné hodnoty?"

Simpsonovi nepochybně znamenali revoluci v animovaném seriálu a jeho úloze v kultuře. Tento televizní seriál dosáhl úctyhodných čtyř set epizod od svého zrodu v roce 1989. Postavičky a jejich typické výroky se vryly do paměti celosvětového diváctva. A koncem července se do kin dostane - provázen ohromnou publicitou - první celovečerní hraný film o Simpsonových.

Když seriál začal, vzbudil nevoli různých úřadů. Americké školy zakazovaly žákům nosit trička se slavným Bartovým "Propadám - a jsem na to hrdej, kámo!" První prezident George Bush prohlásil: "Posílíme americkou rodinu tím, že se bude víc podobat Waltonovým než Simpsonovým," v odvolání na americký rodinný televizní seriál. Krátce poté mu v další epizodě Simpsonových Bart odpověděl: "Jsme úplně stejní jako Waltonovi, taky se modlíme, aby skončila deprese."

"Je to docela anarchistický a liberálně-levicový útok na představu rodiny, ale je to udělané s úžasným humorem, a jakkoli je to ideologické, není to žádné kázání," řekl Andrew Neil, který Simpsonovy uvedl začátkem 90. let minulého století do vysílání britské televize. Stejný pohled na svět má i Matt Groening, talentovaný kreslíř, který seriál vytvořil pro společnost Twentieth Century Fox. Podle Groeninga hlavní myšlenkou seriálu je, že ti, kdo vládnou zákonnou mocí, nutně nemusejí jednat ve vašem nejlepším zájmu.

Seriál si tak dělá legraci z nešťastných učitelů, ze zkorumpovaného starosty, z neschopného policejního šéfa, nemluvě o arcikapitalistickém majiteli místní a dost nebezpečné jaderné elektrárny.

Ale zatímco některé konzervativní a náboženské skupiny od začátku Simpsonovi pěkně popuzovali, nyní se zdá, že i v rámci tohoto politického spektra si seriál dokázal najít své fanoušky. A není to jen proto, že mrzutý školník Willie označil Francouze za "sýrožroutské vzdávající se opice", což je fráze, kterou nadšeně přijali při bubnování do irácké války někteří američtí neokonzervativci.

Navíc, rodina Simpsonových jí společně, modlí se společně, hraje si společně a zůstává spolu. Možná nakonec není tak nefungující, jak by se mohlo zdát. "Zdá se, že to protiřečí realitě, ale ve své podstatě je to velmi konzervativní seriál," říká Mark Pinsky, který napsal knihu Evangelium podle Simpsonových. "Vaše rodina a vaše víra jsou jedinou věcí, která vás ochrání před deptající podstatou americké společnosti."

Co s tímhle udělají tvůrci seriálu? "Je těžké být navěky Che Guevarou," říká Tim Long, který patří do týmu scenáristů. "Je nevyhnutelné, že z vás úspěch udělá součást establishmentu." Nicméně, "ze všeho, z čeho si můžeme dělat legraci, si dál budeme utahovat", tvrdí.

Jiní jsou ale přesvědčeni, že seriál se změnil a k lepšímu či horšímu ztratil většinu svých nejostřejších, nejrozvratnějších a nejzvrácenějších hran. "V dřívějších epizodách je v té rodině jiná dynamika, je nechutnější," soudí profesor Paul Cantor, autor knihy Gilligan Unbound: Pop Culture in the Age of Globalization. (Popová kultura ve věku globalizace). "V jedné z prvních částí jdou Simpsonovi do poradny a dostanou postroje, díky kterým mohou jeden druhému uštědřovat elektrické šoky, což dělají s neskrývaným potěšením. To už by dnes do žádné epizody scenáristé nenapsali."

Takže možná přinejmenším v jednom aspektu Simpsonovi dospěli. Bartovi může pořád být deset let, zůstává mu stejný věk, s jakým se před osmnácti lety narodil. Ale stejně jako většina mladistvých rebelů ani on už není zdaleka tak provokující a pobuřující, jako býval.

Který Springfield je ten pravý, simpsonovský?

Ze čtrnácti Springfieldů, které se přihlásily do soutěže o to jediné, správné, simpsonovské městečko Springfield, mají některé elektrárnu, jiné flegmatické sochy otců-zakladatelů a další třeba moderátora zpráv kousajícího do koblihy.

Všechny ale mají - krom jména - jedno společné: Chtějí vyhrát hlasování diváků, a zajistit si tak 26. července hostitelství světové premiéry celovečerního hraného filmu The Simpsons Movie a s ním spojené popularity. Do ostatních kin se filmoví Simpsonovi dostanou až o den později.

Všechny Springfieldy, které o tuto poctu chtějí soutěžit, musely poslat organizátorům tří až pětiminutové klipy dokazující, že právě v jejich Springfieldu žijí osoby, jež jako by postavičkám ze slavného amerického kresleného seriálu vypadly.

Hlasovat bude možné do 9. července na internetových stránkách USA Today, kde budou k vidění klipy Springfieldů z amerických států Missouri, Illinois, Ohio, Oregon, Tennessee, New Jersey, Florida, Michigan, Kentucky, Nebraska, Colorado, Louisiana a Vermont.

Partnerem soutěže je filmové studio 20th Century Fox, které shromáždilo všechny soutěžní klipy a nechalo je upravit tak, aby měly srovnatelnou technickou kvalitu a co nejvyšší rozlišení. Hlasování bude upraveno tak, aby každý hlasující mohl každý den přidat maximálně jeden hlas. I ti, kdo nevyhrají, už budou mít navždy "simpsonovské suvenýry" - studio každému Springfieldu ochotnému soutěžit věnovalo kameru, gauč, ohromnou koblihu a plastikové postavy rodiny Simpsonových.