Zajímavější než další role Elizabeth Swanové z Pirátů z Karibiku je ale fakt, že snímek je adaptací stejnojmennho románu spisovatele Iana McEwana. Ve své předposlední knize definitivně opustil naturalismus a vydal se do třicátých let - v ději i stylu.

 

"Příběh o lásce a válce" - jak ho hbitě ocejchovaly agentury - začíná v roce 1935 na bohatém venkovském sídle rodiny Tallisových. Třináctiletá dívka Briony si špatně vyloží propukající erotický vztah sestry Cecilie (právě Knightleyová) a Robbieho. Nadaného syna jejich služebné, kterého rodina podporuje na studiích, obviní ze znásilnění a určí tím běh jejich životů i děj zbytku knihy.

Pro režiséra Joe Wrighta je to druhý film a druhá adaptace - po přepisu románu Pýcha a předsudek Jane Austenové. I tam obsadil Kneightleyovou, které to vyneslo nominaci na Oscara.

Tentokrát bude mít ovšem těžší úlohu. McEwanův psychologický román je zároveň poctou modernistům, ve které má své místo každý detail a popis. Navíc kniha nabízí dva relativizující závěry. V jednom Briony, ze které se stala úspěšná spisovatelka, svůj zločin odčiní; v druhém autor naznačí, že se to možná stalo jen na papíře a že jednoznačné příběhy neexistují.

 

Wright si každopádně pochvaluje, ře Knieghtleyová je oporou příběhu. "Jako herečka se pořád rozvíjí - a tak dobrá jako v Pokání ještě nebyla," říká Wright. Kromě ní se ve filmu objeví Vanessa Redgrave či James McAvoy.

Uvedení svého filmu v Benátkách označil za výjimečné. "Jet na festival do Benátek je to, o čem mnozí sní. Je to vstup do dějin. Představuju si, že tam narazím na Sophii Lorenovou."

"Poprvé v historii festivalu je autorem zahajovacího filmu mladý režisér," říká ředitel benátské přehlídky Marco Muller. "Ve své emotivní a vizuální síle je ale Pokání větší než řada velkých filmů oslavovaných režisérů," dodává.

Už nyní je Pokání považováno za oscarového favorita a účast na festivalu v Benátkách jeho šance podle všeho jen zvyší. "Zahajovat Benátky je ocenění samo o sobě," souhlasí Wright, ale další šance snímku už netipuje.

Naposledy v Benátkách bodovaly filmy Vera Drake a Zkrocená hora.