David Duchovny potvrdil, že se podařilo pro nový filmový projekt získat také Gillian Andersenovou coby jeho seriálovou kolegyni, věčně skeptickou agentku Scullyovou, se kterou se mimo kameru moc nesnášel.

V rozhovoru pro asociaci amerických televizních kritiků dodal, že očekává finální podobu scénáře příští týden. Na scénáři, který vrátí na scénu nejslavnější agenty FBI, pracují Chris Carter a Frank Spotnitz - tedy autoři, kteří stojí už od začátku i za televizní sérií.

Že se chystá druhý díl, potvrdil i sám Spotnitz, když v dubnu na svém blogu napsal. "Lidé mi píšou emaily, jestli je pravda, že píši druhý film Akta X. Ano, scénář právě vzniká, víc ale prozradit nemohu," drží se autor tradičně mysteriózní atmosféry spojené s Akty X.

 

Seriál se vysílal v letech 1993 až 2002. Krom toho, že získal tři Zlaté glóby pro nejlepší televizní drama, výrazně ovlivnil i vývoj a způsob natáčení amerických sérií v devadesátých letech. A nastartovala kariéru Davida Duchovnyho, který do té doby zářil spíše v béčkových filmech a coby průvodce erotických show kanálu Playboy.

Některé slogany jako "Pravda je tam někde venku" nebo "Nikomu nevěř" se staly s gustem citovanými hesly. Postavy důvěřivého fantasty Muldera a cynické oponující Mulderové se staly generačními ikonami to povrdila i nejvyšší instance, oba agenti si zahráli v seriálu Simpsonovi.

Svou roli při budování kultu sehrálo i používání tehdy nejnovějších technologie, stejně jako čím dal větší nedůvěřivost vůči vládním agenturám a státní moci, kterou se netajil ani seriál .

 

Skladba Mulder and Scully pomohla rockové Catatonii dosáhnout třetího místa v britské hitparádě; jedním z hitů roku 1996 byla do tech-housové aranže převedená ústřední melodie seriálu.

Akta X popisovala příběhy z tzv utajené složky FBI, kam americká rozvědka zařazovala všechny paranormální případy. Ať už to byly nadpřirozené a nevysvětlitelné úkazy nebo výskyty UFO.

Tvůrci přišli s atraktivním tématem, občas až hororovými motivy a především se jim podařilo oslovit skupinu diváků, která je sledováním seriálových kultů posedlá. Scifisté, ufologové a záhadologové vzali Akta X za vlastní a brzy se internet zaplnil všemožnými stránkami s odkazy dalších paranormálních jevů, ale také původní fanouškovskou tvorbou odkazující k milovanému originálu.

První celovečerní film vznikl v roce 1998 v režii Rob Bowmana a snímek vydělal po celém světě 190 milionů dolarů. Dá se předpokládat, že náležitě uleželý popkulturní fenomén by při návratu dokázal vydělat ještě více.

Současná retro vlna pořád nabírá na síle. Po Backstreet Boys, Spice Girls nebo Želvách nindža se logicky o svůj díl hlásí i legendární seriál Akta X.