Jan Svěrák vzal kdysi kabriolet, dva herce a jednoho muzikanta, kameru a malý štáb a trošku si zaimprovizoval v jižních Čechách. Byl z toho nezávazný filmařský úlet, který mile bavil.

Sympatická komedie

Španělský režisér filmů Rozervaná objetí či Volver si vybral letadlo a posádku, na jakou běžně nenarazíte. Vcelku živě si člověk dokáže představit, kdy ho asi podobný námět napadl – s největší pravděpodobností v letadle během hodně dlouhého letu (ostatně, hned zkraje filmu ujišťuje diváka, že „vše je zde fikce a pouhá fantazie"). A dlužno dodat, že jeho fantazie pracovala - jako obvykle - na plné obrátky. Výsledkem je sympatická komedie, jež stojí na vtipných dialozích, bizarních charakterech a absurdních situacích, z nichž čerpá režisér humor až do finále.

Bizarní typy

Tohle totiž Almodóvar umí. Napsal si do scénáře dva rozhárané piloty a neodolatelné trio přihřátých  stewardů, z nichž jeden má osudovou slabost pro tequilu a druhý spoléhá na kapesní rozkládací oltáříček. A všichni – jak jinak - zbožňují tanec (ostatně v závěru se dočkáme odzbrojující palubní show „na zabavení pasažérů"). Dále je tu vědma tušící cosi „neodvratného" (v jejím případě vymodlená ztráta panenství), věčná stěžovatelka, stárnoucí, ale stále sexy herečka s úctyhodným archivem milenců, záletný chlapík, kvůli němž se na zemi pokouší skočit z mostu jedna z jeho dvou žen, a podezřelý muž, z něhož se vyklube nájemný vrah. S výjimkou několika scén ze země si Almodóvar vystačil s prostředím kokpitu, turistické i VIP třídy a kuchyňkou. A pro radost sobě i divákům rozehrál roztomilou parodii na téma katastrofických leteckých příběhů – v letadle, jež letí do Mexika, ale nikdy tam nedoletí. Technická závada („v celé zemi není jediná volná ranvej!"), speciální „stewardí" koktejl a výstřední povahy pasažérů rozpoutají nevídanou jízdu, jež ve finále vrcholí erotickou smrští, kde nikdo nezůstane takříkajíc bez partnera.

Cruz a Banderas na cameo

Rozkoš v oblacích nemusí být všem režisérovým příznivcům po chuti, vskutku tentokrát nejde o žádné veledílo. Ale dobrých komedií v kinech mnoho nemáme a díky za každou, která neloví humor v těch nejspodnějších patrech, nýbrž nabízí milou zábavu. A tou Almodóvarův úlet v oblacích bezpochyby je. Že na něj přistoupili i jeho dvorní herci, potvrzují Penelope Cruz a Antonio Banderas v těch nejepizodnějších rolích letištních techniků v délce asi pěti minut v samém úvodu filmu…