Patří k nejpopulárnějším záporákům filmového plátna. A úspěch snímku MEG: Monstrum z hlubin ukazuje, že se američtí diváci zkrátka nebezpečných žraloků nikdy nenabaží.

Za první víkend v severoamerických kinech si béčkový snímek s několika slavnými herci vysloužil více než 44,5 milionu dolarů, čímž o téměř 25 milionů pokořil další akční jízdu Mission: Impossible 6. Před žraločím útokem se zkrátka musel sklonit i Tom Cruise!

A není to zdaleka poprvé, kdy se stal žraločí snímek fenoménem.

Zdroj: Youtube

Čelisti dál vládnou

Nejslavnějším katastrofickým snímkem, v němž se lidé děsí byť jen svléknout do bikin, asi již navždy zůstanou Čelisti Stevena Spielberga. Snímek z roku 1975 se stal prvním filmem historie, jehož tržby v amerických kinech překročily částku 100 milionů dolarů.

Při zohlednění inflace a růstu cen vstupenek by to dnes představovalo podle specializovaného serveru Boxofficemojo.com částku téměř 1,2 miliardy dolarů. Čelisti tak jsou podle serveru sedmým komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob.

Na žralocích a děsu z nich se pak snažili vydělat i mnohem slabší režiséři. Čelisti následovala tři pokračování, z nichž již žádné nedosáhlo kvalit ani komerčního úspěchu Spielbergova snímku.

U kritiků se žraločí snímky většinou netěší velké oblibě, protože většina tvůrců sází na kýble krve a zbytečně naturalistické scény. Uspěl až španělský filmař Jaume Collet-Serra se svým snímkem Mělčiny (2016).

Bláznivé žraločí tornádo

U diváků ale občas nějaký žraločí zabiják zabodoval. Připomenout můžeme Útok z hlubin z roku 1999, který uspěl i u českých diváků.

Největším žraločím fenoménem se však poněkud překvapivě stala bláznivá žraločí parodie Žralokonádo (českým divákům známá i pod originálním názvem Sharknado), která vznikla rovnou pro televizi. Výchozí premisa je zcela šílená: obří bouře a následné tornádo vzedme vodu z oceánu včetně krvelačných žraloků. A jak se vítr řítí krajinou, žraloci zabíjejí jednoho Američana za druhým. Můžete si o tom myslet cokoli, ale snímek měl neuvěřitelný úspěch a dodneška vzniklo již šest dílů, přečemž nejnovější bude mít premiéru 19. srpna.