Tři domácí novinky mají široký záběr – od duchovna až po územní plánování. Do kin vstupuje tak trochu na pokračování očekávaný přepis novelky Michala Viewegha Andělé všedního dne. Film Alice Nellis měl tento týden několik uvedení, oficiální distribuční premiéru má ale až po neděli. Je osobitým pohledem do života andělů, jakéhosi českého „nebe nad Prahou". Kvarteto okřídlených strážců lidí, které žasne nad lidskou pošetilostí a bariérami, jež jim smrtelníci staví do cesty, si zahráli Marián Labuda, Vojtěch Dyk, Vladimír Javorský a Eliška Křenková. Hudbu složil Michal Novinski.

Snímek Odborný dohled na východem slunce napsal a natočil Pavel Göbl. Inspiroval se volně osudy lidí z dob totality. „Je to příběh tří mužů, které kdysi trýznil tentýž estébák," říká tvůrce. „A oni se po letech, kdy ho nečekaně potkají v jedné zapadlé hospodě, rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou. Ale zjišťují, že jim k vytoužené odvetě schází větší kuráž…" Film vznikl ve Varnsdorfu a ve dvou hlavních rolích se tu potkali dva zajímaví aktéři: Vratislav Brabenec, člen kapely Plastic People of Universe, a Jiří Lábus. „Když Vráťa zjistil, koho Jirka hraje, smál se, že to má za trest za svou roli v seriálu Třicet případů majora Zemana. Tam hrál totiž v Mimikrech právě Brabence," usmívá se Göbl, který chápe svůj „eastern" jako splácení dluhu vůči lidem, „jejichž estébáci" dosud žijí bez úhony mezi námi.

Ben Tuček posílá do kin dokument Plán, který natáčel pět let. Líčí zákulisí územního plánování v pražských částech a kombinuje názory developerů, politiků a veřejnosti. A pokládá sobě i divákům otázku – je v daných podmínkách vůbec reálné stavět v Praze s citem k její historii a potřebám i s ohledy na lidi? Kvůli větší dostupnosti nabídnou tvůrci film společně s kinodistribucí za nízký poplatek i na internetu. Diváci jej mohou ode dneška streamovat na www.aerovod.cz.

Ve snímku Equalizer, který měl světovou premiéru na festivalu v San Sebastianu, oblékl Denzel Washington kostým člena elitní vojenské jednotky. McCall předstírá smrt, aby mohl skoncovat s nebezpečnou službou a začít obyčejný život v Bostonu. Klid mu ale není souzen. Poté, co zachrání život mladé Teri, je nucen konfrontovat svůj čin s ruskými gangstery. Během tohoto účtování se v něm znovu probudí touha po původní profesi a boji za spravedlnost. Stává se z něj Equalizer, muž, jenž s pokerovou tváří vyřeší jakýkoli problém. Po Washingtonově boku uvidíme Chloe Grace Moretzovou, známou z filmů Kick-Ass.

Poslední novinkou je americký Výchozí bod, který měl ještě pod originálním titulem I Origins premiéru na letošním karlovarském festivalu, jenž slavnostně otvíral. Mike Cahill se v této existenciální sci-fi zamýšlí nad tím, zda je lidská identita zaměnitelná či nepřenositelná, tak jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat jedinečnost oční duhovky a které se využívají při identifikaci jednotlivých osob. Ale co když je to jinak? Roli doktora Graye, molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka, hraje Michael Pitt, kterého jsme mohli vidět například v Hanekeho americké verzi snímku Funny Games.