„Zaujalo mě téma té knihy. Člověk neví dne ani hodiny, každý den může být poslední. Teoreticky to sice víme, ale prakticky tak většinou nežijeme. A čas od času mi přijde dobré tohle připomenout," uvedla Nellis k tématu své novinky. Andělé v ní nejsou nadpřirozenými bytostmi, zastupují kladný postoj k životu, smysl pro humor, soucit a pochopení.

Hrdiny příběhu jsou lidé, jimž život prokluzuje mezi prsty. Neměl by, protože některým z nich záhy skončí. Proto se v jejich blízkosti objevili andělé, lidskému oku neviditelní strážci snažící se provést své svěřence jejich nejtěžším dnem. Učitel autoškoly Karel (Bolek Polívka) strádá v citově prázdném manželství s Marií (Zuzana Bydžovská), která si kompenzuje sny o své studentce Ester (Klára Melíšková). Zdeněk (Václav Neužil) se chce zabít, protože mu jeho kamarád (Ondřej Sokol) přebral ženu. Těžce to nese i jeho matka (Zuzana Kronerová). Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to, aby se občas nepokusili situaci zachránit.

V boha nevěří, ale chybí mu

Viewegh často cituje známou větu, že v boha nevěří, ale chybí mu. „Něco podobného jsem uplatnil na ty anděly. Nikdy jsem nedokázal v ně uvěřit, ale bylo by dobré, kdyby tu jakási andělská laskavost existovala. Alespoň v den, kdy svět opouštíme," řekl a spolupráci na scénáři s režisérkou označil za nekonfliktní.

„Není to jeden z těch nervózních autorů, kteří funí režisérovi za ušima," pochválila ho Nellis. I ona pokládá téma za důležité, stejně jako líčení vztahů mezi rodiči a dětmi. „Velice to člověka zformuje jako osobnost a následně i jako rodiče. I proto se spousta problémů nese generacemi. Snaha ten začarovaný kruh zlomit musí být nadlidská," dodala.

Snímek natočil producent Rudolf Biermann ze společnosti IN Film v koprodukci s Českou televizí. Natáčel se loni od srpna do října převážně v Praze-Nuslích. S premiérou se na trhu opět objeví Vieweghova úspěšná kniha z roku 2007, tentokrát s filmovou obálkou. Vyšla v Německu, Rakousku, Rusku, Polsku, Slovinsku a Chorvatsku. „Je knížkou o nás všech, jejichž čas je dávno vyměřen, ale přesto se chováme, jako bychom tu měli být věčně," uvedl Viewegh.

Pro Alici Nellis, známou svou autorskou tvorbou, ženskými tématy a citlivými příběhy o mezilidských vztazích, je snímek sedmým v pořadí. Pro Viewegha znamená šestou filmovou zkušenost v pozici scenáristy. Pro Biermanna je pátou adaptací knihy tohoto v současnosti nejčtenějšího domácího spisovatele.