Z 1 500 přihlášených vybrali do programu 130 filmů, 120 krátkometrážních a desítku celovečerních. Celkem uvidí diváci od 1. do 6. května v mezinárodní soutěži 10 celovečerních filmů, 37 krátkých filmů, 43 filmů studentských, 22 videoklipů a 18 abstraktních a nenarativních snímků.

V kategorii pro děti najdeme mj. Živitele (The Breadwinner) od Nory Twomey, režisérky renomovaného irského Cartoon Saloon. Film má na kontě nominace na Zlaté globy i Oscara. Soupeřit bude se snímky Gordon a Paddy, jenž zaujal v letošním Kplus na Berlinale, francouzským Velkým zlým lišákem a jinými příběhy, francouzsko-belgickým Zombileniem. Pětici uzavírá Klimtova Lajka, jediný loutkový film celovečerní soutěže.

Vyrovnané bude klání i mezi filmy pro dospělé. Můžete se těšit na dva íránské snímky: Vyloučeni z nebe, kde Ali Noori Oskoue kombinuje animaci 2D a 3D, a provokativní film Teheránská tabu sázející pro změnu na rotoskopii. Z Itálie sem míří příběh variující pohádku o Popelce, Kočičí Popelka, z nezávislé jihokorejské produkce film Skončím prostě na ulici mladého režiséra Yongsuna Leeho. Nebude chybět ruční animací oživený malíř Vincent vanGogh S láskou Vincent, který má za sebou rovněž oscarové klání.

V sekci krátkých filmů představí novinku mj. Dennis Tupicoff, Don Hertzfeldt či Réka Bucsi s filmem Solar Walk. Ten si nedávno vysloužil cenu za nejlepší krátký film Berlinale. V soutěži hudebních videí se potkáme s klipy od Fergie, Báry Polákové, Shanghai Restoration Project nebo českých Opak Dissu. Komplexní ukázkou současné české animace bude národní soutěž Český obzor, rozdělená do čtyř podkategorií, kde byli pilní zejména naši studenti, do výběru se jich probojovalo 28.

V kategorii televizní a online tvorby figurují vedle klasičtějších seriálů točených pro Českou televizi filmy z produkce serveru Stream.cz a společný projekt Kateřiny Karhánkové a Alexandry Hetmerové Mlsné medvědí příběhy. Nejpočetnější je pak kategorie slučující videoklipy a zakázkovou tvorbu, v níž najdeme 32 různorodých příspěvků.

Anifilm letos ocení za celoživotní přínos animovanému filmu Libuši Čihařovou, jež je podepsána mj. pod večerníčky Bob a Bobek, Maxipes Fík nebo Štaflík a Špagetka. Cenu si převezme v rámci slavnostního zahájení 1. května.