Stejnojmennou knihu spisovatele a nejdéle sloužícího kastelána v České republice Evžena Bočka našel režisér před lety v knihkupectví a zaujala ho natolik, že se začal zajímat o její zfilmování. Práva však už byla prodaná. Nakonec jej majitelé práv z producentské společnosti Evolution Films sami oslovili a Vejdělek napsal podle Bočkova bestselleru scénář, který producenti schválili.

Líčí příběh Newyorčana Franka (Hynek Čermák), jenž získá díky šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na návrat do Čech.

Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění.

Zdroj: Youtube

Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit.

Vejdělek trval na tom, aby vše ve filmu vypadalo reálně jako v knize. A tak se filmové interiéry i exteriéry jako dochovaná kuchyně, věž, kaple nebo nádvoří poskládaly pro natáčení z několika různých zámků. Komedie vznikala postupně na zámcích Lemberk na Liberecku, Buchlovice u Uherského Hradiště, Rájec v okrese Blansko, Jaroslavice na Znojemsku a největší část pak na zámku Milotice v okrese Hodonín.

„Proč točit v ateliérech, když máme tolik krásných památek? Mělo to jedinou vadu - ve skutečných zámcích se nedá topit, aby to neponičilo obrazy a starožitný nábytek, tak jsme měli několik týdnů studený odchov,“ směje se režisér. „Bál jsem se o štáb i o herce. Ale ta zámecká nálada stojí opravdu za to!“