Promítaly se tu Wilderovy Eso v rukávu a Ztracený víkend, britský i boxerský noir, včetně posledního filmu Humphreyho Bogarta Tím hůř, když padnou, domácí Alois Nebel i Ve stínu, ba i seriál HBO Temný případ, který je horkým favoritem na Emmy. V Brightonském špalku jsme tu mohli vidět Richarda Attenborougha, o jehož skonu přišla ještě v neděli v noci smutná zpráva.

Filmových festivalů je u nás hodně. Stále více se ale ukazuje, že právě komorní přehlídky, kde se nehraje o ceny a čísla návštěvnosti, ale prioritou je láska k filmu, mají smysl pro běžné diváky. Na Křivoklát jich přijelo více, než bylo loni na Kokoříně, a stali se jimi občas i turisté, kteří se přijeli původně podívat jen na hrad. Večerní projekce na nádvoří pod hvězdami byly chladné, ale s míhajícími se stíny netopýrů měli zloduši a femme fatale na plátně svůj půvab.

„Naše očekávání to splnilo," říká šéf organizačního týmu Vít Grigartzik. „Měli jsme občas technické trable, ale to jsou potíže růstu, daň za větší prostor, který jsme oproti loňsku dostali. Kvalitu programu to neohrozilo." Spokojen byl i kastelán a zájem hradu o pořádání dalších ročníků prý trvá. Největší pozornosti se těšily projekce animovaného a českého noiru, úspěšné byly boxerské filmy a noční promítání. „V případě Velkého zátahu jsme museli přidávat řady," potvrzuje Grigartzik. „Je zjevné, že se festival dostává do povědomí lidí, to nás těší." Úzký tým kolem něj prozrazuje, že díky nadšení, nápadům a pracovnímu nasazení lze dělat leccos. Bylo to znát: od erudovaně sestaveného programu až po stylovou propagaci, a to i v nejmenších detailech. Prodávala se ručně vyráběná čokoláda Noir, edice vín se stejnojmennou vinětou (samozřejmě včetně Pinot noir), deštníky, trička či bundy s logem přehlídky. Skvěle vybavený katalog nebyl katalog, nýbrž „černá kniha festivalu". To fajnšmekr ocení.

A když jsme u té černé Jitka a Jan Kořínkovi tu po celou dobu vařili výbornou kávu, střídající chutě od indické přes Guatemalu až po Zimbabwe. A nejen to, barista Jan to vše zdarma doprovázel přednáškou o kávě, včetně cibetkové, a jeho žena měla vždy po ruce výtečné koláče. Spokojeni byli i herečtí patroni, kteří uvádějí vybrané filmy. Daniela Kolářová přiznala, že podcenila oblečení, ale statečně vyfasovala dvě deky a uvedla projekci. „Rozšířila jsem si obzory. Byla to jedinečná příležitost vidět reprezentativní výběr filmů noir," svěřila se herečka Soňa Norisová, kterou doprovázel manžel a malý syn. „Nejsem znalcem tohoto žánru, ale zdá se mi zajímavé, že i když je spojený s érou černobílého filmu 1. půlky 20. století, filmaři se jeho jedinečným stylem inspirují i dnes a vznikají neo-noirové snímky. Moc jsme si to užili!"

Stejný pocit si odváží další patron Vladimír Kratina, který zavítal na Křivoklát s manželkou a dcerou. „Byl to příjemný víkend," potvrdil herec, kterého při uvedení filmu Fritze Langa Velký zátah uklidnila informace, že noirových titulů je několik set, a s úsměvem popřál festivalu dlouhověkost. „O světě noiru jsem dosud jen něco tušil, fanoušci kolem něj jsou skoro jako sekta. Jsem rád, že jsem do této společnosti mohl nakouknout. Přijedu milerád i příště a přivezu další zájemce!"