Není to ale jen postava Pelána, která jednotlivé případy propojuje, je jí také bulvární novinářka v podání Barbory Šporclové Kodetové. „Hraju pragmatickou a účelnou ženu, která nedá nikomu nic zadarmo, chce znát pravdu. Role bulvárních novinářů je vždy tak trochu na hraně morálního kodexu. Sama velmi uznávám práci nezávislých a investigativních novinářů. A moje role Bekové je tak trochu něco mezi. V jejím případě jsem se snažila odsunout emoce do pozadí, zároveň jsme ale chtěli, aby to nebyla prvoplánová mrcha. Ve výsledku si myslím, že je to nejednoznačná postava, jako ostatně i ty další,“ uvádí herečka.

Co vás na vaší úloze zlákalo či přesvědčilo, abyste na ni kývla?
Víte, jsou režiséři a s nimi jdoucí projekty, u kterých nepochybujete. V tomto případě stojí za celým projektem Tereza Kopáčová a v souvislosti s její postavou nikdy neváhám. Vím, že mě zná. Stejně tak vím, že mě vždycky herecky posune o kousek dopředu. Moc příjemné ale bylo i setkání s druhým režisérem projektu Tomášem Mašínem, takže jsem ráda, že jsem mohla spolupracovat s oběma.

Přesvědčilo mě samozřejmě i téma Ochránce, vždyť – jak řekli i samotní tvůrci – seriál ze školského prostředí u nás v posledních několika letech chyběl. Navíc mám sama ve školském systému tři dcery a vím, s kolika problémy se toto prostředí potýká. Vadí mi třeba i to, že se výrazně potlačuje školní program Člověk a příroda, který naprosto nesmyslně nahrazuje informatika. Ano, děti jsou tak zdatné v technických věcech, ale chybí jim komunikace, společně trávený čas, hudba, literatura, výtvarné umění či divadelní práce. To je katastrofa.

Nakolik podle vás sehrála média svou roli v případě kauz, o nich seriál vypráví?
Média hýbou a otřásají  naší politickou i jinou garniturou velmi často a je to dobře. V případě těch erudovaných investigativních novinářů říkám – zaplať pánbů za ně. V tomto státě žádná pravidla slušného chování nastavena momentálně nejsou. K opravdu právnímu státu máme rozhodně daleko. V posledních pár letech čím dál tím víc. A tak média hrají důležitou roli. Minimálně zviditelňují kauzy a podvody, které by mohly být zameteny pod stůl.

Když se vrátíte do vašich studentských let, jak na ně s odstupem času vzpomínáte?
No, jako Kodetová jsem si prošla určitými situacemi, které nebyly úplně jednoduché, mám vzpomínky na laskavé a chápající učitele, ale i na ty jiné… Měla jasné vlastní názory, takže jsem asi byla i drzá, i přes problémy té doby jsem se nebála říkat nahlas, co si myslím. A měla jsem velmi dobré známky. Moc dobře si uvědomuju, jak důležité pro mě bylo, že jsem byla díky mé rodině „vystavena“ hovorům o umění všeho druhu. Jsem opravdu přesvědčená o tom, že výchovou v rodinách a ve školách vše začíná. A jsem moc ráda, že Ochránce vznikl, protože mimo jiné vypovídá i o tom, jak je v našem životě důležité právě vzdělání.