Nabídne i retrospektivu Williama Wylera, studentská dílka českých tvůrců (Václav Vorlíček, Milan Vošmik, Drahomíra Reňáková Králová, Hynek Bočan, Jaromil Jireš a Jan Němec) a novou sekci Příběh filmu, kde bude projekci vybraného filmu předcházet půl- až třičtvrtěhodinový kinolektorát. Letos půjde o přelomový akční film Jackieho Chana Police Story (1985).

Přijedou polský režisér Lech Majewski, kameraman a dlouholetý Hanekeho spolupracovník Christian Berger a ruský filmař Alexej German, jehož snímky. Wylera připomene „filmovka“ jako muže, který pracoval v často omezujících podmínkách hollywoodského systému, ale který si dokázal prosadit kvalitu látek a díky svému perfekcionismu se stal velikánem filmové režie klasického období amerického filmu.

Ujala se i loni zavedená novinka filmy natočené ve virtuální realitě. A tak letošní výběr z líhně VR vizionářů zahrne poprvé interaktivní projekty pro náročnější VR zařízení.

Symfonie velkoměsta

Sekce Živá hudba a němý film přivede na plátno snímky tzv. třetí avantgardy, jejichž hrdiny nebyli lidé, ale města, parky, pláže či výletní střediska.

Kdo ještě neměl čest seznámit se s termínem film giallo, má šanci letos v Hradišti. Termín vznikl v Itálii a doslova znamená žlutý. Pro kulturní scénu byl odvozen od časté barvy obalů giallo románů. Z původních detektivek na způsob našich rodokapsů se rozvinul do krváků a termín si poté přivlastnili filmaři. Giallo filmy jsou typické výskytem krvavých scén, vysoce stylizovanou kamerou a důrazem na náladu. Ideální materiál pro půlnoční festivalové projekce.

V rámci výběru můžete zhlédnout ikonické klasiky žánru i pravé půlnoční kuriozity. Dramaturgové upozorní i na vliv gialli filmů na světovou či současnou kinematografii. Kdo ví, třeba občas najdete na sedadle v kině břitvu nebo divné kožené rukavice…