„Pořádat festival v době pandemie není samozřejmé," řekla médiím výkonná šéfka festivalu Mariette Rissenbeeková z Nizozemska, která spolu s Italem Carlem Chatrianem vede Berlinale třetím rokem. „Rozhodli jsme se ho ale uskutečnit, protože jsme přesvědčeni, že kolektivní zážitek je samotným jádrem festivalu," vysvětlil Chatrian.

Kamila Janovičová v pohádce Tajemství staré bambitky 2
Kamila Janovičová: Od první Bambitky jsem hrála v pohádce jen jednou. Záporáka

Loňské Berlinale bylo kvůli pandemii rozděleno na březnovou část pro filmový průmysl a na červnovou s promítáním pro veřejnost. Epidemická omezení se festivalu, který se koná v 72. ročníku, nevyhnou ani letos. Kapacita kin bude omezená, platit budou přísná hygienická opatření a na přehlídku se nedostanou neočkovaní. Vstup tak bude vyhrazen jen očkovaným a těm, kteří infekci prodělali, navíc bude potřeba ještě dodatečný test. Hosté se musí také každý den na místě znovu testovat.

Sedm filmů natočily ženy 

Ze 17 soutěžních filmů jich sedm natočily ženy. Festival zahájí francouzské drama Peter von Kant režiséra Françoise Ozona, které je i v soutěži. Konkurovat mu budou německá režisérka Nicolette Krebitzová s filmem A E I O U - Rychlá abeceda lásky, španělsko-italský Alcarr režisérky Carly Simónové nebo film Rimini z produkce Rakouska, Francie a Německa natočený Rakušanem Ulrichem Seidlem.

V sekci Panorama se představí ještě před českou premiérou hořká komedie Kdyby radši hořelo, kterou natočil jako svůj debut Adam Koloman Rybanský s Miroslavem Krobotem v hlavní roli. V televizní sekci bude mít svou projekci jeden z dílů nové série Podezření. Je to poprvé, co je v této části festivalového programu český projekt. Příběh zdravotní sestry, jež je obviněna z vraždy svěřeného pacienta, napsal autor Hořícího keře Štěpán Hulík, který kvůli tomu prostudoval rešerše četných případů nejen u nás, ale i ze světa.

Máme rádi Jardu! Speciální díl pořadu Máme rádi Česko věnovaný legendárnímu hokejistovi, který slaví padesátiny
Máme rádi Jardu! Hokejista Jágr oslaví 50. narozeniny na Primě i s expartnerkami

Seriál natočil Michal Blaško a v hlavních rolích uvidí hosté festivalu Kláru Melíškovou, Ivana Trojana, Denisu Barešovou a Miroslava Hanuše. Do sekce Generation KPlus pro mladé se probojoval krátký animovaný film Zuza v zahradách Lucie Sunkové. Je poetickým vyprávění o dívence, která v zahrádkářské kolonii za městem objevuje tajemná zákoutí, a zároveň vzpomínkou na dětství.

Dva slibné projekty 

Do programu prestižního koprodukčního trhu Berlinale Co-Production Market byly vybrány dva slibné projekty. Režisérka Agnieszka Hollandová představí potenciálním koproducentům a mezinárodním prodejcům nový projekt Kafka. Scénář k vizuální mozaice ze života slavného spisovatele a představitele pražské německé literatury píše Marek Epstein, který po Šarlatánovi ve spolupráci s polskou filmařkou pokračuje. Ostatně i film o českém léčiteli Mikoláškovi měl na Berlinale před dvěma lety úspěšnou premiéru.

Do Berlína se vrátí po dvou letech s novým projektem i slovenský režisér Ivan Ostrochovský. Jeho poslední film Služebníci tu měl světovou premiéru v roce 2020. Jeho novinka Pramen čerpá téma stejně jako předchozí snímek v 80. letech tehdejšího Československa.

Ceny vyhlásí organizátoři ve středu 16. února, pro diváky potrvá ještě čtyři dny, do 20. února.