Jude, který se trefuje do citlivých společenských míst, tentokrát vypráví příběh učitelky, jejíž soukromé video s choulostivým erotickým obsahem pronikne na internet. Vzápětí poté musí žena čelit ostré konfrontaci s rodiči. Kousavou satiru o sexu, lžích a videu, ale i nesmlouvavém pohledu na dnešní pokrytectví pojal režisér formou kombinující tři stylisticky odlišné části.

„Radu Jude je pro mě režisér, který vždy jde proti proudu a, dalo by se říct, píchá do vosích hnízd. A toho si nesmírně vážím. I Smolný pich je trefný, protože bez skrupulí demaskuje dvojí tvář současné společnosti. A přitom tak činí velmi vtipně,“ poznamenává k vítězi v Berlíně koproducent Jiří Konečný.

Dobré vysvědčení

Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie, k tomu dodává: „Fond kinematografie ušel s projekty Radu Judeho dlouhou cestu a Zlatý medvěd z Berlinale je jejím dosavadním vrcholem. Absolutní vítěz a hlavní cena na nejprestižnějším světovém festivalu a k tomu Křišťálový globus z Karlových Varů jsou celkem obstojným vysvědčením dlouhodobé podpory v rámci minoritních koprodukcí.“