Berlinale odstartuje večer světová premiéra španělského filmu Nadie quiere la noche (Nikdo nechce noc) z dílny Isabel Coixetové, jejíž snímky Tajemství slov, Umírající zvíře nebo Můj život beze mě znají i čeští diváci. Její film s Juliette Binocheovou v hlavní roli se účastní i hlavní soutěže, kde figurují také americké počiny Královna pouště od Wernera Herzoga s Nicol Kidmanovou a Rytíř pohárů Terrence Malicka, britský Mr. Holmes Billa Condona s Ianem McKellenem, francouzský Deník komorné Benoita Jacquota, nebo snímek německého režiséra Andrease Dresena Když jsme snili. Celkem se o Zlatého a Stříbrné medvědy uchází jedenáct filmů, z toho jsou tři ze střední a východní Evropy, která loni nebyla na Berlinale zastoupena vůbec.

Filmy bude letos posuzovat sedmičlenná porota, jíž předsedá americký režisér Darren Aronofsky, jejími členy jsou mj. francouzská herečka Audrey Tautouová, německý herec Daniel Brühl a americký producent seriálu Mad Men Matthew Weiner. Vítěze vyhlásí porotci na závěr festivalu 14. února.

Mimo soutěž se na Berlinale představí také filmová verze úspěšného erotického románu E L Jamesové Padesát odstínů šedi, jediné projekce se zúčastní režisérka Sam Taylorová-Johnsonová, autorka knižní předlohy a představitelé hlavních rolí Dakota Johnsonová a Jamie Dornan. Tiskovou konferenci ovšem tvůrci neplánují. Česko má tentokrát v Berlíně několik stop, i když ne v soutěžích. Kromě koprodukčního snímku Aferim! se kvalifikovaly do nesoutěžních sekcí dva dokumenty. V sekci Panorama diváci uvidí film Veroniky Liškové Danielův svět dotýkající se v osobním příběhu mladého studenta problematiky pedofilie, do sekce Forum vybrali organizátoři slovensko-český snímek Ivana Ostrochovského Koza – příběh bývalého slovenského boxera, olympionika Petera Baláže, který se vydává na poslední cestu za svou prohrou. V noci krátkých filmů oceněných v minulosti Zlatým medvědem pak běží Možnosti dialogu Jana Švankmajera.

České filmy se objeví tradičně i na Evropském filmovém trhu, který je doprovodnou akcí Berlinale určenou především producentům. Stejně jako loni bude mít Česko společný stánek se Slovenskem a Slovinskem a kromě zmíněných filmů v nesoutěžním programu tu zájemci uvidí například snímky Fair Play Andrey Sedláčkové, Kobry a užovky Jana Prušinovského, Fotograf Ireny Pavláskové nebo novinku Petra Jákla Ghoul.