Až vyjde měsíc.To je filmový skvost, který dominuje premiérám tohoto týdne v kinech. Režisér Wes Anderson s mimořádnou vypravěčskou i výtvarnou invencí líčí příběh dvou dvanáctiletých hrdinů na útěku. A ačkoli by se mohlo zdát, že jde o vysloveně teenagerskou zábavu, opak je pravdou. Svérázná komedie autora Fantastického pana Lišáka má tolik nápadů a humoru, že je vynikající podívanou i pro dospělé, navíc se odehrává v 60. letech 20. století na pobřeží Nové Anglie a nabízí uhrančivé kompozice a záběry zdejší krajiny. Že bavila i herce, o tom svědčí krom hlavní mladičké dvojice i mimořádné obsazení: Bruce Willis, Frances McDormandová, Edward Norton či Bill Murray.

Ke slovu se ještě před Temným rytířem dostává i další komiksový hrdina:The Amazing: Spider Man. Ve čtvrtek měl první slavnostní promítání v pražském Imaxu na Floře a dlužno dodat, že speciální úpravy tvůrců právě pro kina IMAX si diváci vrchovatě užili! Tým s režisérem Marcem Webbem totiž ve velkorysém finále nachystal změnu poměru stran obrazu, který se zvětší a v maximální míře využije celou plochu obrovských pláten Imaxu. Díky tomu mohou diváci během finále sledovat širší záběry. V hlavních rolích příběhu, kde Peter Parker alias Spiderman tentokrát bojuje s profesorem měnícím se ve zmutovaného ještěra, uvidíme Andrewa Garfielda, Emmu Stoneovou, Martina Sheena či Sally Fieldovou. Bez půvabu není ani Soderberghův otevřený pohled do zákulisí mužského striptýzuBez kalhot. Bez skrupulí líčí, jaké luxusní finanční vyhlídky ale i zákeřné propady skýtá pánům profese striptérů. Mimochodem, film je inspirován zkušenostmi jednoho z hlavních protagonistů Channinga Tatuma z dob, kdy sám pracoval jako striptér a o herecké kariéře jen snil. I díky tomu působí snímek velmi autenticky a nabízí krom jiného odvážná choreografická čísla, jež nepochybně nadchnou hlavně dámské publikum…

Ruský filmař Alexandr Sokurov přináší příběh ve vážnější poloze. Jeho volná variace na goethovské témaFaustsklidila úspěch už na festivalu v Benátkách, odkud si odvezl Zlatou palmu. Ve Faustově (čili Sokurovově) světě vládne dusné prostředí, vášně i touha po moci a to vše vybízí diváka hledat odpovědi na otázky co je po smrti, kde jsou hranice lidské fantazie, touhy i snů a reality. To sci-fiIron Skyse nese v nezávaznější poloze. Režisér Timo Vuorensola zadaptoval literární předlohu koketující s myšlenkou, že se v posledních chvílích druhé světové války tajný nacistický program vyhnul destrukci a ukryl se na odvrácené straně Měsíce. Americký vesmírný výsadek způsobí, že se Němci rozhodnou znovu ovládnout zemi… Kombinace různých sci-fi parodií nabízí sem tam i trochu humoru, chybí jí ale vlastní názor a o zdařilé satiře nemůže být ani řeči.