Fílm vypráví o trojici sourozenců, které rozdělil život, ale spojila rodinná vinice. Pravdou ovšem je, že častěji připomíná instruktážní video, které tvůrci mísí s hraným příběhem. Takže se tu dozvíte i to, co snad ani vědět nepotřebujete, počínaje přesným postupem při degustaci, testování bobulí, šlapání vína v kádích a konče náborem brigádníků… O které možná v podtextu jde.

Doslovnost je také dojemná padne-li v komentáři, že vinice je krásná v každém období, kamera vzápětí ilustruje vinici na jaře, v létě, na podzim a pochopitelně v zimě. Bezelstnost sama.

VÍNO NĚMCŮM? NIKDY!

Zdálo by se, že víno začalo být jako filmové téma módní až v poslední dekádě. Ale najdeme i filmy mnohem starší. Málo známý, leč pozoruhodný snímek s nominací na Zlatý glóbus i Oscara natočil například v roce 1969 Stanley Kramer. Jeho Tajemství Santa Vittorie se odehrává ve válečných kulisách v malé horské vísce, kde se vesničané pokusí ukrýt milion lahví vína před německými okupačními vojáky. Hlavní roli opileckého starosty si v hořké komedii zahrál Anthony Quinn, jednu z ženských postav vytvořila italská hvězda Anna Magnani.

Přesto se cíleně příběhy na vinicích začali scenáristé zabývat až od přelomu tisíciletí, kdy se pít (a často i pěstovat) dobré víno stalo součástí moderního životního stylu. Příjemným zjevením mezi filmy hranými byla v roce 2004 Bokovka Alexandra Paynea natočená podle stejnojmenné knihy Rexe Picketta a traduje se, že zvýšila v USA spotřebu Pinot Noir a naopak snížila zájem o Merlot.

Vypráví příběh neúspěšného spisovatele a bývalého herce, kteří se jedou povyrazit před svatbou druhého z nich na vinici a tahle nevinná rozlučka se svobodou pořádně zamíchá kartami jejich života. Mimochodem, podle filmu vznikla i japonská verze Saidoweizu, kde se do údolí NapaValley vydávají koštovat a ztratit hlavu svorně Američan s Japoncem. Existuje i divadelní hra, jež slavila úspěch v USA.

Ve víně hledal pravdu také Ridley Scott. Dva roky po Bokovce natočil svůj Dobrý ročník, inspirovaný pro změnu knižní předlohou Petera Maylea. Hlavní roli bezskrupulozního bankéře Skinnera, jenž zdědí vinice v Provence, si zahrál Russell Crowe, po jeho boku zářila stylová Francouzka Marion Cottilard.

Nečekaný úder, který zasadila v roce 1976 na prestižní degustátorské akci ve Francii kalifornská vína domácím, inspiroval zase vznik filmu Víno roku. Distingovaného znalce vína a snoba v jedné osobě tu odzbrojujícím způsobem hrál Alan Rickman, zatímco kamera nabízela efektní přelety nad malebnými vinicemi.

KURIOZITKY

Před čtyřmi lety vznikl dokument s nechtěně dvojsmyslným názvem Red Obsession (Rudá posedlost), jehož podtitul zní Ročník století v roce Draka a tvůrci v něm mapují čínské vinné šílení včetně zaujetí pro slavnou značku Bordeaux. Záběry z pouště, kde se buduje čínský vinařský zázrak, asi jen tak neuvidíte. Jsou potvrzením toho, že pro Čínu není žádný typ obchodní produkce nemožný.

Půvabný je i dokument Blood into Whine líčící, kterak si zpěvák Maynard J. Keenan založil paličatě vinici v nehostinné kamenité poušti v Arizoně. Svou bezprostředností a ryšavou hřívou ozdobila film i Mila Jovovich. A konečně s příslovečným britským smyslem pro humor zpracovali vinné téma tvůrci sitcomu Black Books v dílu Hrozny hněvu. Sledovat, jak ústřední dvojka zkouší podle návodu v encyklopedii namíchat znovu drahé víno, jež sprostě vychlastali, je vskutku nezapomenutelné!

Pro úplnost dodejme, že i čeští filmaři podlehli révě. Kromě dnes už úsměvné družstevní trilogie Bouřlivé víno, Zralé víno a Mladé víno se zrodily dva filmy z moravských vinic Bobule, kde hrál mladičkého nástupce přebírajícího nikoli bez nesnází rodinné vinařské žezlo Kryštof Hádek.

VÍNO ANGELINY I COPPOLY

A když jsme u toho vína, sluší se připomenout, že víno učarovalo leckterým filmařům a celebritám nejen ve filmové tvorbě, ale i v soukromí. Kalifornské vinice už dlouhá léta opečovává třeba Francis F. Coppola, Ribera del Guero ve Španělsku si pořídil Antonio Banderas, vlastní Chianti představil před šesti lety v Toskánsku zpěvák Sting.

Jednu vinařskou oblast v Itálii má Drew Barrymore, Gérard Dépardieu zakoupil hned několik vinic v různých částech Evropy. Jeho francouzský kolega Pierre Richard má vinice na poloostrově sv. Martin, jež patří k posledním zástupcům tradičního sběru i technologie v regionu. Chateau Miraval v Provence patřil Bradu Pittovi a Angelině Jolie, kdo je spravuje po jejich rozchodu, těžko říct. Ale možná právě tady našli na dně sklenky pravdu o svém manželství.