Předchozí
1 z 11
Další

Zdroj: se svolením České televize

Silvestry Vladimíra Menšíka

Jméno Vladimíra Menšíka je skoro synonymem pro televizní silvestr. Herec, který účinkoval v legendárních scénkách (hlavně s Jiřinou Bohdalovou) se jako bavič posledního dne v roce zapsal díky moderování série zábavných pořadů z let 1977-79 (Silvestr na přání aneb Čí jsou hory Kavčí, Silvestr hravý a dravý, Silvestr 1979 - Hrajeme si jako děti). V roce 1993 pak dlouholetý Menšíkův televizní spolupracovník, dramaturg Jaroslav Sedlák, vytvořil z hercových monologů a vystoupení, která nalezl v brněnském televizním archivu, střihový pořad Silvestry Vladimíra Menšíka.

Menšíkova vtipná vyprávění jsou od té doby každoroční součástí vysílání ČT. I letos si tedy budete moci poslechnout mimo jiné historku o tom, jak paní učitelka nutila děti při tělocviku snášet vejce jako to dělají slepice, a Menšíkovi se to povedlo…

Zdroj: se svolením České televize

Uspořená libra

Brilantní komediální miniatura vznikla na základě divadelní hry Seana O'Caseyho a na svědomí ji má režijní duo Vladimír Svitáček a Ján Roháč. Děj pětatřicetiminutové grotesky je jednoduchý – dva opilí muži si přijdou na poštu vyzvednout jednu libru, aby měli na panáka. Jejich snažení komplikuje neochotná úřednice (Jana Werichová), dáma (Stella Zázvorková), která chce poslat dopis do Tararingapatamu, a nakonec ho překazí rázný policista (Vlastimil Brodský). Hlavní role si s chutí a velkou mírou improvizace zahráli Jan Werich a Jiří Sovák. I díky nim se komedie, od jejíž premiéry 31. prosince 2023 uplyne rovných 60 let, pravidelně vysílá na Silvestra.

Zdroj: se svolením České televize

Bohouš

„Horské drama“, které mělo televizní premiéru 31. prosince roku 1968, napsal František Vlček st. a režíroval Petr Schulhoff. V pouhých 25 minutách můžeme sledovat komedii, v níž se správce horského hotýlku Randa Alois (v opačném pořadí – Alois Randa – to totiž dává druhý smysl) vsadí s hostem, že toho nesní víc než jeho bernardýn Bohouš.

Geniální herecké výkony, Jiřího Sováka, Vladimíra Menšíka, Zdeny Hadrbolcové a psa Baldura udělaly z drobné anekdoty silvestrovskou legendu, kterou si můžete vychutnat i letos.

Zdroj: se svolením Primy

Silvestrovská Partička

Silvestrovské speciály oblíbeného pořadu, který měl premiéru už v roce 2011, určitě zpočátku patřily k tomu lepšímu z televizní zábavy. Z původní sestavy Partičky (Michal Suchánek, Richard Genzer, Ondřej Sokol a Igor Chmela) sice v průběhu let zůstala pouze polovina a se Sokolem a Chmelou jakoby odešel chytrý humor a zůstala sranda hrubšího zrna, ale i přesto si improvizační show drží své fanoušky. Důkazem budiž, že i letos můžeme v televizi sledovat její speciální silvestrovské vydání. Kromě autora a dirigenta pořadu Daniela Dangla a Suchánka s Genzerem se můžete těšit i na herce Michala Novotného či návrat Igora Chmely. A jak už to v poslední den v roce bývá, neobejde se Prima Partička bez speciálních hvězdných hostů.

Zdroj: se svolením České televize

Televarieté

Pořad patřil k nejdéle uváděným v československé, potažmo české televizní historii. S nápadem na jeho uvádění coby varietní show přišel v roce 1970 šéfredaktor televizní zábavy Vladimír Dvořák poté, co v roce 1964 navštívil pařížský klub Olympia, kde se program skládal z výstupů zpěváků, tanečníků a artistů. Po přestávce pak následovala hodina věnovaná jedinému umělci. Dvořák tedy naplánoval pořad jako show s mezinárodním obsazením. Ve druhé polovině sedmdesátých let mu u nás tvrdě konkuroval východoněmecký Ein Kessel Buntes. Televarieté, jehož protagonistkou byla v běhu let vedle Dvořáka i Jiřina Bohdalová, bylo vysíláno až do roku 1998.

Ať už si o něm myslí kdokoli cokoli, šlo o televizní zábavu, jejímž prostřednictvím mohli diváci sledovat i vystoupení umělců nejen ze socialistického tábora. Mnohokrát v něm účinkovali i hosté ze SRN, Francie či Itálie. Na Televarieté letos na ČT1 vzpomenou i Adéla Gondíková a Richard Genzer v pořadu Silvestr – pořád nás to baví.

Pavol Juráň a Štefan Skrúcaný.Pavol Juráň a Štefan SkrúcanýZdroj: se svolením České televize

Silvestr 1988 aneb Jak jsme to neviděli

Přes dvě hodiny trvala revue založená na předváděčkách jednotlivých umělců a jejich čísel před tehdejší kulturněpolitickou „schvalovací komisí“. V hledišti se toho roku sešli, tak jako v předchozích letech, přední domácí herci, dočkali se ale trochu jiné podívané než obvykle. Průvodci pořadu (i členy komise) byli Jiří Sovák, Stella Zázvorková a Pavel Zedníček. Právě oni rozhodovali o tom, jaké číslo bude v duchu hesla „Smát se nově, vážně a odpovědně“ do pořadu zařazeno.

Silvestrovský večer se odehrával takřka v předtuše budoucího zlomu dvou historických etap, kdy perestrojka byla v plném proudu, a tvůrci v čele s režisérem Petrem Soukupem se nevídaně odvázali. Duo Štefan Skrúcaný a Pavol Juráň privatizovali pořad Hospodářský zápisník a chtěli uvádět místo reportáží o plánu denních podniků reportáže o podnicích nočních. S dobovou satirou v Perníkové chaloupce přišli Spejbl a Hurvínek a došlo i na legendární scénku Učitelka Lídlová v podání Jiřiny Bohdalové a Vladimíra Dvořáka. Nečekaně odvážné pojetí sklidilo po odvysílání kritiku některých úředních a politických kruhů.

Zdroj: se svolením České televize

Mr. Bean

Sice nejde o zábavu české výroby, ale i tak si u nás získala zástupy diváků. Jejím protagonistou je Mr. Bean v podání britského herce Rowana Atkinsona. Do doby, něž začal seriál natáčet, byl známý například ze seriálu Černá zmije. A pak na Zemi přistál pan Bean. Odkud? Možná z vesmíru, ale spíš z jeho vlastní minulosti, potažmo minulosti jeho spolužáka z Oxfordu Richarda Curtise. Bean byl totiž hlavní postavou jejich původně divadelních skečů. V televizi ale jednoho dne zatoužili po půlhodinové komedii, která by doplnila jejich tehdejší hit číslo jedna, nekonečný seriál Coronation Street.

Nikdo nepředpokládal, že skeče o potrhlém chlapíkovi, který je magnetem na katastrofy, budou brzy daleko slavnější a obletí celý svět. V letos uváděném dokumentu Všechno nejlepší, pane Beane! se dozvíme i to, jak dnes vypadá představitelka Beanovy snoubenky a zároveň královny matky.

Zdroj: se svolením České televize

Na kus řeči

Ke vděčným silvestrovským kusům, mnohokrát reprízovaným, patří pořad Na kus řeči. V letech 2001 až 2005 jím provázel Miroslav Donutil, který v něm rozmlouval se dvěma pozvanými hosty ze společenského či sportovního života. Rozhovor byl prokládán hudebními vložkami, o které se obvykle staral zpěvák Laďa Kerndl. Jednotlivé díly pořadu byly natáčeny v pražském Branickém divadle pod vedením vždy jednoho z trojice režisér Ivo Paukert, Rudolf Tesáček a Antonín Vomáčka. O popularitě pořadu svědčí i to, že se znovu objeví i v letošním televizním silvestrovském veselí.

Zdroj: se svolením České televize

Pečený sněhulák

Pořad vznikl v roce 2014 v dílně Jakuba Koháka a Vladimíra Skórky. Pánové už od začátku jeho vysílání hlásali, že jej může sledovat každý, „kdo má koule“. O co tedy jde? O nekorektní skečové pásmo plné nekorektního humoru, jehož silnou devizou je sehraná parta talentovaných herců. Právě díky jejich společným improvizacím a správnému „jiskření" vznikla osobitá zábava, jež nabízí svébytný pohled na život i situace kolem nás, které jsou i nám často povědomé.

Osou každého dílu Pečeného sněhuláka je fiktivní reportáž, která si pomocí mystifikace dělá legraci z nejrůznějších věcí kolem nás. Ambicí pořadu je navázat na tradice populárních zahraničních vzorů, jakými jsou například Monty Pythoni či Big Train. V silvestrovském vydání Pečeného sněhuláka se dozvíte o tom nejhorším, co v jeho rámci vzniklo. Jde o sestřih smrtících skečů jen na vlastní nebezpečí.

Zdroj: se svolením České televize

Dvaadvacítka

Satirický seriál z přelomu tisíciletí, jehož název odkazoval k pražské tramvaji se stejným číslem, zdobila investigativní trojice reportérů Jan, Jiří a Josef (Jan Kraus, Jiří Ornest a producent Jan Štern). Pracovití redaktoři se nebáli nahlížet do zákulisí nejrůznějších firem, problémů obyčejných lidí, třeba saniťáků nebo tramvajáků, a zároveň přinášel vtipné soutěže či mimořádnou pátrací relaci. Dočkal se i silvestrovského speciálu. „Sklizeň netradičního humoru“, jak autoři pořad označovali, nabídl scénky jako Komár, Neskákejte mi do řeči nebo Takhle. Skeče doprovázela nesourodá dvojka v podání Jana Krause a Jany Holečkové, kteří v útrobách chodeb České televize očekávají příchod Nového roku. Před dvěma lety ji po téměř dvou dekádách připomnělo Bio Oko, jež promítlo 13 dílů – na počest dvou již zemřelých autorů a herců, Jiřího Ornesta a Josefa „Žluťáka“ Hrubého.

Zdroj: se svolením Falconu

Česká soda – Silvestr 1998

Jejich trefná a břitká satira neměla konkurenci. Obří láhev „pravé české sody“ stoupající zvolna nad horizont pravidelně uvozovala každý díl legendárního projektu, jehož autoři si nebrali servítky před ničím a před nikým. Za kultovním pořadem České televize stála slavná partička, jež pilovala svůj ostrý humor na prknech Divadla Sklep.

Jejich legendární silvestrovské vydání parodovalo typický televizní program – od zpravodajství, přes nejrůznější pořady až po reklamy. Na paškál si brala známé politiky, kauzy i všednodenní jevy, takže jsme viděli například příjezd nejmenovaného slovenského premiéra na pražské nádraží (evokující scénu z Tenkrát na Západě), Zpívánky Petra Čtvrtníčka u xylofonu a málomluvného Václava Bendy, představení Havlova košer muzikálu Ajajaj, aféru koženého Wališe nebo šibeničku čili Easy Killer, který se vejde i pod postel. David Vávra a Milan Šteindler pak ve svém nekorektním Alles Gute vyměnili plynové masky za silvestrovské a seznámili nás (v aktuálním politickém kontextu) se slovíčky špicl, zasrané císařské počasí a strašná ostuda…

Kde je jim dnes konec. Pro jejich trefné společenské komentáře je tu dnes snad ještě víc materiálu.