Do kin vstoupily tento týden dvě novinky. Animovaný snímek Bolt, pes pro každého je první vlaštovkou spolupráce dvou gigantů. Studio Walta Disneye koupilo před třemi lety Pixar, udávající už delší čas suverénní tón světovému animovanému filmu.

Na výrobě filmu se proto zásadně podílel John Lasseter (Pixar), který stál i za filmy Příšerky s.r.o., Úžasňákovi a Hledá se Nemo, jejichž příběh i humor ocenili nejen děti, ale i dospělí.

Bolt sice nedosahuje beze zbytku jejich kvalit, je ale rozhodně milou podívanou, která víc než příběhem dokládá
v drobnostech jistou příbuznost s pixarovskými projekty. Mimo jiné tím, že filmu v kině předchází krátký snímek
s minipříběhem tahače z Lasseterova filmu Auta.

Hrdinou Bolta je bílý psík, kterého dostane jako dárek holčička Penny. Zatímco divák záhy odhalí, že Boltovo dobrodružství se ve skutečnosti odehrává v pečlivé režii tvůrců populárního seriálu, psík nic takového netuší, a když se náhodou dostane ven ze studia, mylně se domnívá, že televizní příběh pokračuje.

Setkání s realitou pochopitelně přináší absurdní momenty za účasti různých vedlejších postav, mezi nimiž dominují kočka Micka a partička „voražených“ holubů. Právě v propracované charakteristice figurek lze poznat pixarovské rysy – Bolt je roztomilý naiva, Penny supermoderní holka prohánějící se bez skrupulí newyorskými ulicemi mezi auty na kolobrndě, Micka vykutálená mrcha a asi nejpůvabnější jsou holubi, jízlivě glosující vše kolem.

Pixarovské jsou i některé legrácky: výbuch vrtulníku zvedne tlakovou vlnu a na jejím konci spadne po delší pauze do ticha kelímek… Čili: nečekejte od Bolta nadupaný příběh jako
u Nema či Úžasňáků, ale také si ho nenechte s dětmi ujít. Už proto, že letos aspiruje společně s konkurenty Kung Fu Panda a Vall I na Oscara.

Akce a honičky

Kurýr 3 je pro změnu zábavou pro milovníky akce, rychlých vozů a mrštných bojových scén. Příběh drsňáka Franka Martina, v jehož nablýskaných polobotkách se na plátna znovu vrací svalnatý borec Jason Statham, má nenáročnou zápletku. Frank je tak trochu nedobrovolně najat na přepravu zrzavé dcery zazobaného podnikatele na Ukrajinu.

Na cestu vyrazí ve svém, ale šéfem akce Vasilevem náležitě „upraveném“ autě, což znamená, že pokud se on nebo jeho spolujezdkyně okroužkovaní těžkými náramky vzdálí od vozu na víc než dvacet metrů, vybuchnou.

Sérii silničních honiček, bojových akcí a kaskadérských scén promíchal nový režisér Kurýra Olivier Megaton šikovně s kousavými poznámkami hlavní dvojice,
s prvoplánovým scénářem Luca Bessona (jemuž rozhodně sedí víc pozice režiséra než autora) si ale víc poradit nemohl. Skalní fanoušci mu to snad kvůli fyzickým výkonům svého oblíbence Jasona Stathama odpustí, běžný divák akčních filmů by ale možná měl vědět, že Kurýr číslo jedna byl svižnější jízdou.


Bolt, pes pro každý případ
USA 2008
Režie: Chris Williams,
Byron Howard

Kurýr 3
Francie 2008
Režie: Olivier Megaton,
hrají: Jason Statham,
Natalya Rudakova
Premiéra: 19. února