První je špionážní drama HBO Bez vědomí v režii Ivana Zachariáše. Tou druhou je kriminální drama Zrádci, které podle scénáře Mira Šifry natáčí režisér Viktor Tauš. Odehrává se v prostředí drogové mafie a inspirováno je skutečnými událostmi. „Šestidílná minisérie je nejnáročnějším počinem v mé dosavadní práci,“ uvádí Tauš.

„Televizní platformu mám rád, je to médium, které sleduje největší počet lidí, což jsem si uvědomil po úspěchu své minisérie Vodník. Na obrovském prostoru se dá obrazově vyprávět o věcech, které jsou zprávou o stavu světa.“

Ve Zrádcích se (vedle Lenky Krobotové, Václava Neužila či Davida Novotného) objeví v hlavní roli Cyril Dobrý jako utajený informátor protidrogového oddělení, který ale zároveň spolupracuje s drogovými dealery. „A to ho také semele,“ doplňuje Miro Šifra, podle něhož se Zrádci odchylují od běžného očekávání seriálové tvorby. „Jsem zvědavý, jak je divák vezme.“ Seriál uvede zkraje příštího roku Česká televize.

Z dalších titulů, které budou součástí brněnské přehlídky, uvidíme seriál Šťastná země s norským objevem ropy v pozadí, komediální počin Exit nekompromisní sondu do světa norských top manažerů se závislostmi všeho druhu nebo tajemné rakouské drama M Vrah mezi námi, které je remakem a poctou legendárnímu filmu Fritze Langa z roku 1931.

Zombie v Brně

Klíčovou složkou festivalu je Industry Day pro filmové a televizní odborníky. Jedním z vrcholů programu pro profesionály bude i předání nové ceny Progressive Killer pro významnou televizní osobnost střední a východní Evropy.

Nebudou chybět ani doprovodné akce s přednáškami pro širokou veřejnost či závěrečný pochod nemrtvých Zombie Walk ulicemi Brna. Seriály se budou promítat především v kině Scala, najdete je ale také v sále Divadla Bolka Polívky, No Art či Kavárně Trojka.

„Jsme festival toho nejlepšího, co může divák v současné evropské televizní tvorbě najít. Speciálně s důrazem na východní Evropu, jejíž existenci západoevropští producenti často přehlížejí, protože mají vůči televizní tvorbě v naší části Evropy předsudky. Právě ty chceme řečeno v nadsázce zabíjet,“ uvádí zakladatelka festivalu Kamila Zlatušková.