Předchozí
1 z 9
Další

Plátno vyplňuje jen černý vesmír, kterým letí k Zemi ohnivý fragment Slunce. „Za 30 let ji mine, nebo dojde k nárazu. Smiř se s tím.“ Tak začíná český film Brutální vedro, který natočil jako svůj celovečerní autorský debut Albert Hospodářský a který se představil už divákům na karlovarském festivalu.

Jeho mladý, vedrem znavený hrdina míří za přáteli do přírody, do cesty se mu ale staví různé překážky a neobvyklá setkání s lidmi, kteří si počínají přinejmenším podivně, a ze zdánlivě prostého cíle se stává nejasná pouť pod úmornými paprsky. Autor a režisér se osobitým způsobem pokusil přenést na plátno pocit úzkosti, který zažívá část dnešní mladé generace. Ze stavu planety, společenských norem i mezilidských vztahů.

Zdroj: Youtube

K tématu planety se vyjadřují filmaři už od 70. let minulého století, ti dnešní jsou ale přece jen ve svých výpovědích trochu naléhavější. Mnozí dříve tíhli k žánru výpravné sci-fi a do čela příběhů stavěli astronauty, badatele či skupinky lidí, kteří bojují za udržení života v měnících se podmínkách. S prohlubující se obavou o osud Země (kterou posílil i pandemický čas) ale vznikají v posledních letech i sofistikovanější a velmi osobní snímky jako třeba americký Interstellar nebo český Žal žen.

Poslední vlnaPoslední vlnaZdroj: se svolením CIC

Poslední vlna (1977)

Ekologicky laděný snímek australského režiséra Petera Weira líčí příběh právníka (Richard Chamberlain), jenž přijme obhajobu pěti Aboriginů obviněných z vraždy. Případ ho zavede mezi australské domorodce, o jejichž způsobu života nic netušil. Místní rituály ho pohltí a pragmatický muž se začne vzdalovat rodině i předchozímu způsobu myšlení.

To, k čemu dospívá, ho ale děsí. Zemi postihují bouře a lijáky a poslední vlna, o níž se zmiňují nejstarší aboriginské mýty, visí nejen nad ním, ale i nad budoucností celé sebestředné bílé civilizace.

Naušika z Větrného údolíNaušika z Větrného údolíZdroj: se svolením Filmhouse

Naušika z Větrného údolí (1984)

Mistr japonského animovaného filmu Hajao Mijazaki se ve svém prvním autorském filmu věnoval ekologickým tématům. Děj jeho snímku se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou civilizaci. Lidé žijí jen na několika málo místech v knížectvích, která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny.

I v takto vyhrocených podmínkách si nicméně lidská společenství spíše konkurují a závidí, než aby si pomáhala. 

Zdroj: Youtube


Nepříjemná pravda (2006)

Sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy většiny světových klimatologů, máme asi tak deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů. To je chmurné poselství dokumentu, jež můžeme i nemusíme brát fatálně.

Film vzbudil rozruch na festivalu Sundance v roce 2006 a za pozornost stojí, že scénář napsal Al Gore, bývalý americký viceprezident, který se po neúspěšné kandidatuře na prezidenta začal věnovat průzkumů vědeckých faktů a záchraně planety.

Prezident mizejících ostrovůPrezident mizejících ostrovůZdroj: se svolením MFF Oberhausen


Prezident mizejících ostrovů (2011)


Nás Evropany situace na Maledivách, kam doputují jen zámožnější, asi moc nezajímá. Rozhodně to ale neplatí o jejich obyvatelích ani prezidentovi Mohamedu Nasheedovi. Tenhle nejníže položený stát na světě totiž kus po kusu zaplavuje voda, jež tu vlivem klimatických změn stoupá.

Dokument Jona Shenka sleduje prezidentovu neúnavnou cestu za záchranou své země - na klimatickém kongresu v Kodani, kde se marně domáhal dohody o snížení emisí, v jeho pracovně i soukromí. A spolu s ním také osudy vesničanů, kterým oceán zaplavuje jejich pole. Kromě poetické kamery pracuje režisér nápaditě také s hudbou skupiny Radiohead.

Zdroj: Youtube

Ledová archa (2014)

Zemí zachvácenou druhou dobou ledovou se řítí vlak, v němž se tísní několik tisíc přeživších. Na chvostu sněhoborce, který nikde nestaví, bublá jako v papiňáku vzrůstající neklid utlačované lůzy, které ve svobodném pohybu vpřed a v konfrontaci s tajemným stvořitelem expresu brání ozbrojené jednotky. Dystopické podobenství o světě a vizi civilizace natočil podle francouzského komiksu (1982) Korejec Džun-ho Pong (Bong Joon-ho), tvůrce oscarového Parazita.

Na zrodu filmu, který je k vidění na Netflixu, se při natáčení v barrandovských studiích podílel jako autor výpravy i český výtvarník Ondřej Nekvasil. Různě sociálně rozvrstvené pasažéry vlaku si zahráli Chris Evans, John Hurt, Octavia Spencerová nebo Tilda Swintonová.

InterstellarInterstellarZdroj: se svolením Warner Bros

Interstellar (2014)

Také vizuálně působivá sci-fi Christophera Nolana je inspirována klimatickými změnami. Filmoví výzkumníci putují za hranice naší galaxie, kde mají za úkol najít mezi hvězdami pro lidstvo nový domov.

V hlavních rolích ceněného snímku se objevili Matthew McConaughey, Jessica Chastainová a Michael Caine. Odborníci kvitovali, že filmaři pracovali s přesnými vědeckými daty, mimo jiné jako první v hraném filmu ukázali, jak reálně vypadá černá díra.

Žal ženŽal ženZdroj: se svolením Duracfilm

Žal žen (2020)

Do filmové debaty o změnách klimatu a jejich vlivu na lidský život a emoce přispěla i česká dokumentaristka Andrea Culková. Její film Žal žen není o statistikách a teplotních stupních, nýbrž o emocích (často vypjatých), které vzbuzuje vidina kolapsu rovnováhy mezi planetou a lidmi.

Je především o ženách, mimo jiné matkách malých dětí nebo členkách české větve klimatického hnutí Extinction Rebellion, do jejichž soukromí i pouličních rebelií a diskuzí s lidmi kolem autorka nahlíží a naslouchá zjitřeným hovorům.  

K zemi hleď!K zemi hleď!Zdroj: se svolením Netflixu
K zemi hleď! (2021)

Pozoruhodný snímek Adama McKaye s temným finále přibližuje, jak by (nejspíš) lidé reagovali na zjištění, že jim zbývá zhruba šest měsíců před tím, než na Zemi dopadne smrtící kometa.

Dva astronomy, kteří vyrážejí na varovnou mediální misi, si zahráli Leonardo DiCaprio (jenž sám věnuje už delší čas pozornost i značné finanční prostředky podpoře ekologických aktivit) a Jennifer Lawrenceová. K výtečné, byť mrazivé sarkastické podívané přispěli skvěle i další herci: Meryl Streepová, Cate Blanchettová nebo Timothée Chalamet.

A resumé? Zbavte se iluzí o většině lidstva.