Na červeném koberci před zahajovací projekcí se prošli členové poroty - italský režisér Nanni Moretti, anglická režisérka Andrea Arnold či herci Ewan McGregor a Diane Kruger nebo módní návrhář Jean Paul Gaultier. Po nich následovali představitelé hlavních rolí Andersonova filmu Bruce Willis, Edward Norton, Tilda Swinton a Bill Murray. V hledišti premiérového promítání byli také Jessica Chastain, Jane Fonda, Eva Longoria a Alec Baldwin.

Ve středu 16. května byl zahájen MFF v Cannes: Členy poroty jsou i Jean-Paul Gaultier, Diane Kruger a Ewan McGregor.

"Děkuji festivalu v Cannes a této zemi, které na rozdíl od jiných, dávají filmu ve společnosti stále velký význam," řekl Nanni Moretti při zahajovací ceremonii, kterou uváděla francouzská herečka Bérénice Béjo.

Andersonova excentrická komedie se setkala při odpoledním promítání u novinářů se všeobecně vstřícným přijetím, vysloužila si výborné kritiky a začala tak festival v pozitivním tónu. "Je to typický umělecký film," zavtipkoval na tiskové konferenci po projekci Bill Murray. "Jediným naším honorářem je výlet do Cannes."

Ve středu 16. května byl zahájen MFF v Cannes: Zahajovací ceremoniál otevřel film Wese Andersona Moonrise Kingdom. Na snímku jeho aktéři, Jason Schwartzman, Bruce Willis, Edward Norton, Wes Anderson, Tilda Swinton, Bill Murray

Určitou kontroverzi vyvolal fakt, že do hlavní soutěže nebyl letos zařazen ani jeden film, který natočila žena. Loni byly zastoupeny čtyři režisérky, ale podle kritiků v Cannes šlo spíš o výjimku z pravidla.  Umělecký ředitel festivalu Thierry Fremaux uznal, že filmu stále dominují muži. "Ale to není vina Cannes," zdůraznil.  Andrea Arnold řekla, že "prostě není tolik žen režisérek". "To je velká škoda a velké zklamání," uvedla. Zároveň ale zdůraznila, že je proti zavádění kvót na festivalech. "Naprosto bych byla proti, aby můj film byl vybrán do soutěže jen proto, že jsem žena," dodala.

Ve středu 16. května byl zahájen MFF v Cannes: Hvězda Eva Longoria, kterou proslavily Zoufalé manželky, na červeném koberci

Do 27. května bude v Cannes uvedeno celkem 90 celovečerních snímků. Ve vedlejších soutěžních sekcích se objeví české krátké snímky Tambylles a Tramvaj. O Zlatou palmu budou soutěžit nejnovější snímky režisérů, jako jsou Kanaďan David Cronenberg, Rakušan Michael Haneke nebo 90letý Francouz Alain Resnais.

Sacha Baron Cohen se projel po Cannes na velbloudovi

Ještě před večerním zahájením mezinárodního filmového festivalu na sebe v jihofrancouzském Cannes strhl pozornost britský komik Sacha Baron Cohen, který se v rámci propagace svého nového filmu Diktátor projel po přímořském bulváru na velbloudovi.

Nejprve uspořádal před svým hotelem tiskovou konferenci, na kterou přišel v kostýmu filmového diktátora Aladeena a v doprovodu dvou dívek ve vojenských baretech, uniformách a s modely samopalů. "Klid, žádný tlak," řekl Baron Cohen tlačícím se fotografům. "Jsem diktátor! Nechci, aby se někomu něco stalo."

Ve středu 16. května byl zahájen MFF v Cannes: Pozdvižení vyvolal Sacha Baron Cohen.

Pak s určitými problémy nasedl na velblouda a se slovy "pojeďme na nákup" se vydal na bulvár Croisette. Zde vyvolal rozruch, který zastavil dopravu, a pak se vrátil do hotelu.