Favoritka (HBO)

Poslední šance. Mezi filmy, které už za pár dnů na HBO nenajdete, je i brilantní britsko-irská Favoritka. Ověnčená Oscarem, Zlatým glóbem a dalšími cenami se do kin vydala před dvěma lety, pokud jste ji ale neviděli, nepropásněte tuto příležitost, stojí to za to. Je začátek 18. století, Anglie ve válce s Francií, závody kachen a pojídání ananasů se však i tak (nebo možná právě proto) těší značné oblibě.

| Video: Youtube

 Nenápadná válka se odehrává i mezi dvěma ženami – jakkoli to tak zprvu nevypadá. O senilní královnu Annu pečuje blízká přítelkyně lady Sarah, jež pomalými, ale pevnými kroky začíná řídit zemi místo ní. Řecký filmař Jorgos Lanthimos opět prokázal, jak strhující je vypravěč i znalec lidských povah. Dokonalý zážitek dotvářejí výkony obou hereček, Olivie Colman a Emmy Stone.

Den, kdy se zastavil sport (HBO GO)

Novinkou na HBO GO je naopak dokument, v němž se režisér Antoine Fuqua ohlíží za časem, kdy světový sport ochromila pandemie. A vzala hráčům basketbalu, tenisu, fotbalu či hokeje jejich rituály, úsilí, radosti a jistoty. Film začíná pohledem do amerického basketbalu, kde klíčový zápas Utah Jazzu rozložila 11. března nečekaná zpráva o nemoci jednoho z hráčů. 

A pak už to jde ráz na ráz, izolace týmů, přísná opatření, čekání na výsledky testů a stesk po dětech, které tátové či mámy nesmí obejmout. Tvůrci připomínají třaskavé zprávy médií, nahlížejí do domácností sportovců i na prázdná hřiště. Naštěstí tento covidový masakr mile odlehčují vtipnými vzpomínkami aktérů o zásobách ledniček, toaleťáků, piv či želatinových medvídků…

Slušná filmařská práce.

| Video: Youtube

Móda s Terezou Vu (ČT1)

Nový lifestylový magazín. Má 12 dílů a jeho smyslem je ukázat divákům i divačkám, že móda a oblečení mohou lidem pomáhat v různých životních situacích. Jeho průvodkyní bude módní návrhářka Tereza Vu, která se postupně zaměří například na sportovní nebo udržitelnou módu, poradí, jak se obléci na rande, na ples nebo na svatbu. 

Potkáme tu návrhářky Liběnu Rochovou či Zuzanu Kubíčkovou, tenistku Báru Strýcovou či designéra Honzu Černého. Nabídne i zamyšlení nad tím, jak funguje módní business a co která profese obnáší.

Bear Grylls: Muž vs. divočina (Prima ZOOM)

Hollywoodský herec Jake Gyllenhaal, známý například filmů Donnie Darko, Den poté, Princ z Persie: Písky času (na snímku) nebo Zkrocená hora, zazáří na Prima ZOOM vedle experta na přežití v divoké přírodě a světoznámého borce Beara Gryllse.

V pokračování ostře sledovaného seriálu Muž vs. Divočina společně vyrazí na dvoudenní expedici na Island. Zažijí oslepující vánici, zrádné pole lávy, ledem pokryté svahy i kaňon, přes který vede jen tenké čtyřicetimetrové lano. Bude to zajímavé měření sil dvou mužů z různých profesí.