„Mám velkou radost, nečekala jsem, že příběh z vísky ve slovenských horách bude tak silně rezonovat s mezinárodním publikem. Zdá se, že problémy, které musí řešit naše hrdinky, nejsou zahraničnímu publiku zase tak cizí,“ řekla režiséra a scenáristka Tereza Nvotová po slavnostním ceremoniálu.

Mysteriózní drama Světlonoc (anglicky Nightsiren) je o vzpouře ženy, která se brání zakořeněné kolektivní tradici, jež ji démonizuje a zostuzuje. Šarlota se vrací do rodné vesnice v horách, aby tu našla odpovědi na otázky týkající se jejího pohnutého dětství. Když se snaží odhalit pravdu, začnou se do její reality vtírat dávné legendy, které vedou vesničany k tomu, že ji obviní z čarodějnictví a vraždy.

„Náš film bere diváka na šílenou jízdu, na jejímž konci se společně s hrdinkou konfrontuje sám se svými démony, aby nalezl vlastní svobodu a sebepřijetí,“ vysvětluje autorka, jejíž režijní debut Špína vyprávěl také hořký ženský příběh. „Témata si vybírám i podle toho, co tíží mě osobně. S čím sama v sobě bojuji. Myslím, že pak film působí autenticky. Baví mě, když diváci jdou z filmu domů a mají nad čím přemýšlet. Snažím se ale vyhnout tomu, abych při otevírání kontroverzních témat příliš nemoralizovala.“

Dodává, že při práci na filmu nemá ráda kompromisy, přijímá maximální odpovědnost za výsledek a snaží se natočit nejlepší film, jaký umí. Světlonoc se snaží bořit mýty a konvence týkající se ženství, zamýšlí se nad problémy, které jsou v 21. století sice zastaralé, ale stále přítomné. Upozorňuje i na genderové a rasové stereotypy a zkoumá strach z jinakosti, ze kterého pramení mnohé problémy dnešního světa.

„Naše společnost odmítá ty, kteří se příliš odlišují a pro své problémy hledá jednoduchá vysvětlení a konkrétního viníka. Věříme v pověry, které se mění na moderní konspirace a odmítáme si přiznat, že za mnohá neštěstí si můžeme sami,“ soudí režisérka. 

Druhý úspěch po Špíně

Do hlavní role obsadila režisérka Natálii Germani, kterou známe mimo jiné z titulní role úspěšné pohádky Princezna zakletá v čase. Na plátně vedle ní uvidíme Evu Mores, Juliánu Brutovskou, Ivu Bittovou a Marka Geišberga. Spoluautorkou námětu je Barbora Námerová, která psala s Nvotovou už scénář ke zmíněnému debutu Špína, jenž vyhrál dvě Ceny české filmové kritiky (včetně nejlepšího filmu) a Českého lva za nejlepší střih. 

Locarno je vedle Berlinale, Cannes a Benátek považováno za další prestižní mezinárodní festival kategorie A. Světlonoc na pomezí osobního dramatu a mysteriózní podívané bude mít českou premiéru v kinech 6. října.