„Je to paradox, původně jsem chtěla dělat úplně jiný film. Jenže se mi nepovedl scénář, což mě dost namíchlo, a tak jsem hledala jiný námět. Zaujala mě knížka Petry Procházkové, o níž se původně uvažovalo jako o hrané adaptaci. Říkala jsem si, že v animované verzi by mohla být zajímavější. Namluvila jsem producentům, že pro ně bude levnější než hraná, i když to není tak docela pravda,“ směje se režisérka, která film dokončovala během lockdownu ve studiu na ostrově Réunion poblíž Madagaskaru.

Pandemie je neohrozila, jak říká, animátoři jsou vlastně věčně „v dobrovolné izolaci.“ Střih a hudbu snímku vedla ve finále se studenty na dálku z Prahy. „

Zdroj: Youtube

Nebylo pro mě snadné přistoupit na tenhle způsob práce, jsem zvyklá mít věci pod kontrolou přímo na místě. Ale byla to úžasná zkušenost,“ dodává.

Hrdinkou česko-francouzsko-slovenského filmu Moje slunce Mad je Helena, která po boku svého afghánského muže a se jménem Herra objevuje v exotickém Kábulu jiný životní styl a vztahy mezi ženami a muži. K nové budoucnosti však nevede jednoduchá cesta. Setkání dvou kultur i generační rozdíly přinášejí dramatické chvíle, ne všichni mají navíc tak velké srdce jako její manžel. Zatímco Herra hledá v novém světě svoje místo a zaskočeně zjišťuje, že i žena za volantem je tu vnímána s nevolí, do jejího života nečekaně vstoupí zvláštní chlapec jménem Mad. A pootočí osudy všech…

Hlavní svéráznou hrdinku namluvila Zuzana Stivínová, která bravurně ovládla i mezinárodní jazykovou verzi, kde střídá český jazyk a s řečí darí. Do hlavní soutěže na prestižním Annecy se český film probojoval pod dlouhých dvaceti osmi letech, naposledy se tu o cenu utkal snímek Břetislava Pojara Motýlí čas.