Rok 2020 přinesl divákům navzdory mnoha pandemickým omezením 40 nových českých snímků, které se ucházejí o hlavní ceny. Oceněné mohou být i projekty v kategorii Mimo kino, která zahrnuje televizní, online a další počiny, jež se neobjevily v české distribuci. 

Ze seriálu Dámský gambit
Když dá žena mat. Dámský gambit na Netflixu nabízí napínavou podívanou

Jednapadesát českých filmových kritiček a kritiků, kteří jsou aktuálně členy sdružení, v tyto dny hlasuje o nominacích v prvním kole. Kromě nejlepšího filmu, dokumentu, režie či scénáře budou publicisté vybírat i z krátkých snímků. Reagují tak na mimořádnou produkci i tematický rozsah v domácí krátkometrážní tvorbě v posledních letech.

Trojice nominovaných v každé kategorii bude vyhlášena ve středu 6. ledna 2021.

K moderaci večera se poprvé chystá nová dvojice: Světlana Witowská, známá z obrazovky České televize, a Ondřej Cihlář,  spoluzakladatel divadla Vosto5 a nadšený Kinofil. Jeho kolega z divadla Jiří Havelka moderoval ceny kritiků s Janou Plodkovou tři ročníky.

Za účasti publika? 

„Rok 2020 byl nejenom pro kinematografii hodně divoký a přinesl málo dobrých zpráv. Slavnostní večer cen kritiky by mohl být jednou z mála dobrých příležitostí to aspoň trochu napravit,“ těší se Světlana Witowská. „Doufáme, že večer proběhne naplno za účasti publika v Divadle Archa. Jsme ale připraveni i na jiné alternativy,“ ujišťuje Ondřej Cihlář.

Dánský režisér Thomas Vinterberg
Evropského Oscara má Chlast. Jeho režisér vzdal hold své zemřelé dceři

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe. Výsledky hlasování a rozhodování kritiků a kritiček budou veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz.