Tříhodinové drama tak pokračuje v úspěšném tažení sezonou filmových ocenění, která vyvrcholí za necelý měsíc udílením Oscarů. Na ceny americké filmové akademie jsou jeho autoři nominovaní ve 13 kategoriích. Na kontě přitom už mají mimo jiné pět Zlatých glóbů.

Oppenheimer (2023)
Oppenheimer posbíral 13 nominací na Oscara. Český zástupce bude chybět

Třináct nominací měl Nolanův film také na ceny BAFTA a čekalo se tak, zda nepřekoná rekord westernu Butch Cassidy a Sundace Kid, který v roce 1971 posbíral devět cen. Oppenheimer nakonec proměnil sedm nominací, když zvítězil i ve třech technických kategoriích. Hereckou cenu má také Robert Downey Jr. za výkon ve vedlejší roli.

Média si všímala, že pro Nolana se jednalo o první cenu BAFTA, jakkoli má na kontě řadu úspěšných filmů. Ve svém projevu to označil za „neskutečnou čest“, zároveň při této příležitosti vzdal hold organizacím, které usilují o „snížení počtu jaderných zbraní ve světě“, uvádí magazín Variety.

Zdroj: Youtube

Podobně jako Nolan byl favoritem na vítězství i Murphy, který na pódiu hovořil o tom, jak „kolosálně“ složitou osobností Oppenheimer byl. „Kdo je pro někoho zrůda, je pro jiného hrdina. A proto milujeme filmy, protože máme prostor na to oslavovat a konfrontovat a vyšetřovat tuto složitost,“ dodal.

Pět ocenění si ze slavnostního večera odnáší „gotická“ komedie Chudáčci režiséra Jorgose Lanthimose, která vypráví příběh znovuzrozené viktoriánské ženy prožívající surrealistický život a sexuální probuzení. Herečka Emma Stoneová za její ztvárnění získala cenu za ženský výkon v hlavní roli.

Zdroj: Youtube

Barbie vyšla naprázdno

Mezi oceněnými snímky jsou také Zóna zájmu o rodině žijící za zdmi nacistického koncentračního tábora v Osvětimi nebo dokument 20 dnů v Mariupolu o ruském obléhání města na jihovýchodě Ukrajiny. Naprázdno naopak vyšli tvůrci Barbie, tedy nejvýdělečnějšího filmu loňského roku, poznamenala zpravodajská společnost BBC.

Kieran Culkin a Sarah Snooková si v Los Angeles převzali sošku na 75. předávání cen Emmy Trophy Table pro vynikající hlavní herce v dramatickém seriálu Boj o moc
Televizní ceny Emmy ovládly seriály Boj o moc a Medvěd. Přenos odložila stávka

Žádnou ze svých nominací neproměnily ani snímky Zabijáci rozkvetlého měsíce a Maestro, které stejně jako Oppenheimer, Chudáčci, Barbie i Zóna zájmu figurují v desítce nominovaných v hlavní oscarové kategorii. V té loni i předloni zvítězily jiné filmy než na cenách BAFTA.

Předávání Oscarů je na programu v noci na 11. března.

Přehled držitelů cen BAFTA v hlavních kategoriích za rok 2023:

Nejlepší film:
Oppenheimer - režie Christopher Nolan

Nejlepší britský film:
Zóna zájmu - režie Jonathan Glazer

Režie:
Christopher Nolan - Oppenheimer

Herec v hlavní roli:
Cillian Murphy - Oppenheimer

Herečka v hlavní roli:
Emma Stoneová - Chudáčci

Herec ve vedlejší roli:
Robert Downey Jr. - Oppenheimer

Herečka ve vedlejší roli:
Da'Vine Joy Randolphová - Zimní prázdniny

Dokument:
20 dnů v Mariupolu - režie Mstyslav Černov

Animovaný film:
Chlapec a volavka - režie Hajao Mijazaki

Neanglicky mluvený film:
Zóna zájmu - Polsko; režie Jonathan Glazer