Sobotní slavnostní vyhlášení Cen české filmové kritiky se konalo v pražském Divadle Archa.

Přišla v noci je společným režijním dílem Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. Vypráví o svérázné šedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně. Snímek proměnil tři z pěti svých nominací. Tvůrci při přebírání ceny poděkovali celému týmu, který se na filmu podílel.

Mladou hrdinku a zároveň oběť démonické tchyně ztvárnila herečka Annette Nesvadbová ve filmu Přišla v noci
Film Přišla v noci je hlavně o toxických vztazích, říká Annette Nesvadbová

V hlavní kategorii Nejlepší film hororově laděná komedie porazila rodinný animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo od Filipa Pošivače. Třetím nominovaným snímkem bylo historické drama Úsvit v režii Matěje Chlupáčka.

Cenu pro nejlepší herečku získala Simona Peková za roli Valerie ve filmu Přišla v noci.Cenu pro nejlepší herečku získala Simona Peková za roli Valerie ve filmu Přišla v noci.Zdroj: Profimedia

Film Tonda, Slávka a kouzelné světlo byl oceněný dvakrát, a to za audiovizuální počin a stal se i objevem roku. Loutkový snímek vypráví o Tondovi, jehož tělo svítí, jeho rodičích a kamarádce Slávce, která se přistěhuje do domu.

Nejlepší scénář měl v roce 2023 podle kritiků film Němá tajemství, drama s kriminální zápletkou o ženách kolem jednoho muže napsala Alice Nellis. Cenu pro nejlepší herecký výkon získal Karel Roden za roli právníka a exekutora, jehož matka bojuje ve filmu Tancuj Matyldo s Alzheimerovou chorobou.

Ocenění i pro #annaismissing

Nejlepším dokumentem loňského roku je podle kritiků dokumentární film Světloplachost Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka. Slovenští tvůrci ji natočili v české koprodukci v charkovském metru během ruské invaze.

Krátkým filmem roku se stala Electra od Darji Kaščejevové (Daria Kashcheeva). Půlhodinový snímek je variací na příběh antické Electry a Elektřina komplexu.

Simona Peková jako ta, co přišla v noci
Přišla v noci je konečně chytrá česká komedie

V kategorii Mimo kino zvítězila minisérie #annaismissing režiséra Pavla Soukupa a scenáristky Lucie Kryzové, která patří do programu platformy Voyo. Hlavním tématem minisérie je on-line kultura a rizika s ní spojená.

V sobotu 9. března se veřejnost dozví také výsledky soutěže Český lev, kdy pořadatelé ceny předají v pražském Rudolfinu. Držitele sošek bude mezi 26 tituly vybírat Česká filmová a televizní akademie. Snímek Přišla v noci má na Českého lva za loňský rok nominací osm. Nejvíce nominací, celkem 15, získal film Bratři.

Přehled držitelů Cen české filmové kritiky za rok 2023:

Nejlepší film
Přišla v noci - Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček

Nejlepší dokument
Světloplachost - Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík

Nejlepší režie
Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček - Přišla v noci

Nejlepší scénář
Alice Nellis - Němá tajemství

Nejlepší herec
Karel Roden - Tancuj Matyldo

Nejlepší herečka
Simona Peková - Přišla v noci

Audiovizuální počin
Tonda, Slávka a kouzelné světlo, výtvarné řešení - Filip Pošivač

Cena innogy pro objev roku
Filip Pošivač - Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Kategorie Mimo kino
#annaismissing - Pavel Soukup, Lucie Kryzová

Nejlepší krátký film
Electra - Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva)