„Pokusit se nastínit obraz komunity, která je pod tlakem. A definici hrdinství uprostřed celého toho marasmu. Položit si otázku, zda malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí, i jak bychom to zvládli my sami.“

Film Krajina ve stínu:

V síti má cenu za dokument

Přebil tak velkého favorita - první dokument, který se do kategorie nejlepší film v historii cen probojoval, snímek V síti. Nápaditý sociálně laděný počin Víta Klusáka a Barbory Chalupové o praktikách sexuálních predátorů na sítích si odnesl cenu za nejlepší dokument. Ocenili ho i diváci. Stal se nejnavštěvovanějším snímkem loňského roku, vidělo ho přes 410 tisíc lidí.

„V kinech si film vedl neuvěřitelně, už za první víkend přišlo přes sto tisíc diváků. To předčilo veškerá naše očekávání,“ potvrzuje Vít Klusák, který za pozitivní považuje hlavně fakt, že film přiměl rodiče nezletilých dívek i teenagery samotné o věci více přemýšlet. Přibyla také oznámení na policii o jiných predátorech na internetu.

Bodoval i Šarlatán

Celkem se ocenění dočkalo osm českých filmů. Cenu za scénář získal Petr Zelenka za Modeláře, v němž se jeden z hrdinů snaží o nápravu věcí, s nimiž nesouhlasí.

Vyhnání maminky Ferdinanda Korbela ve filmu Krajina ve stínu, miminko je Ferdinand Korbel.
Zavraždili mu otce, katy byli sousedé. Teror inspiroval i film Krajina ve stínu

Nejlepší herečkou je Magdalena Borová – kritici ji ocenili za výkon ve vítězném filmu Krajina ve stínu. Nejlepším hercem se stal Ivan Trojan, který ztvárnil Jana Mikoláška ve snímku Agnieszky Holland Šarlatán. Režisérka, která pozdravila diváky i publicisty na dálku z Francie, vyhrála cenu za režii.

Objev roku za horníka

Objevem roku je Jindřich Andrš, autor a režisér dokumentárního filmu Nová šichta, v němž zachytil horníka, který po zavření dolu hledá nové životní uplatnění. Experimentální dokument FREM, natočený v Antarktidě, vyhrál kategorii Audiovizuální počin. Jeho režisérka Viera Čákanyová a spolupracovník Tomáš Klein byli oceněni za kameru.

Film režisérky Agnieszky Holland Šarlatán
Dobře střežený Šarlatán. Distributor filmu uspěl v boji proti Uloz.to

Domácí publicisté letos také zavedli novou desátou kategorii pro krátký film. Reagují tak na sílící krátkometrážní tvorbu, jež zejména v posledních dvou letech přináší slibné talenty.

Prvním oceněným se v této kategorii stal snímek Anatomie českého odpoledne od Adama Martince, studie české povahy z letního koupaliště, jež lehce připomíná postupy nové vlny. Z ocenění v kategorii Mimo kino se radovali tvůrci pozoruhodné krimi série České televize Zrádci, pod níž je podepsán mj. Viktor Tauš.

Režisér Bohdan Sláma
Žijeme s mýtem národní neviny, říká Bohdan Sláma

Komorní večer Cen české filmové kritiky proběhl bez publika v Divadle Archa, v přímém přenosu na ČT art ho moderovali Světlana Witowská a Ondřej Cihlář.

O cenách letos hlasovalo všech 51 členů sdružení filmových novinářů, výsledky hlasování jednotlivých kritiků a kritiček jsou veřejně dostupné na webu.