Nominacím vévodí dvojice koprodukčních snímků České televize Vlastníci a Staříci, kteří posbírali pět šancí. O nejlepší film soupeří i drama Václava Marhoula Nabarvené ptáče. V jedné z anket se novináři ohlédnou za 30 léty svobodné kinematografie a vyhlásí nejlepší český film od roku 1989, který vzešel z jejich hlasování.

Přímý přenos z Divadla Archa, kterým provede finalista Stardance Miroslav Hanuš, mohou sledovat od 20.20 i diváci ČT art.

„Chcete-li se dostat na udílení Cen české filmové kritiky a nic výrazného ten rok nenatočíte nebo natočíte něco bez nominace, zbývá ještě přijmout nabídku na moderování večera. A tím se zviditelnit ze všech nejvíc, protože budete na obrazovce nejdéle. Právě to se mi podařilo,“ glosuje svou roli Hanuš, který si pro slavnostní příležitost obleče frak a předá jedno z ocenění.

On sám má hereckou cenu od kritiků, kterou získal před třemi lety za výkon ve filmu Nikdy nejsme sami.

Literáti a herci

V dalších kategoriích figurují herci a filmaři ze snímků Karel, já a ty, Tiché doteky a Na střeše. Speciální cenu Mimo kino, zaměřenou na díla mimo běžnou distribuci, mohou vyhrát seriály Bez vědomí a Most! nebo Dcera. Ceny budou letos předávat čeští spisovatelé a spisovatelky spolu s herci, kteří účinkovali ve filmových adaptacích jejich děl. Ve dvojici se tak potkají Josef Formánek a David Švehlík, Michal Viewegh a Vanda Hybnerová, Petra Soukupová s Petrou Špalkovou či Jiří Hájíček a Pavel Liška.