Jako první přijde na řadu komediální seriál Petra Zelenky Dabing Street, který rozehrává příběh krachujícího dabingového studia ZERO a jeho svérázných zaměstnanců (první epizodu mohou diváci exkluzivně zhlédnout v před- premiéře už dnes a zítra na iVysílání ČT, maraton všech dvanácti dílů lze absolvovat 30. 12. ve vybraných kinech  v Praze, Brně a Ostravě).

KROBOT JAKO NEUROTIK

Příběh začíná smrtí majitele studia, které po něm zdědí jeho žena, zneuznávaná herečka Eva (Klára Melíšková). Ve snaze přetvořit jej v ús- pěšný podnik jí pomáhají studioví technici Pavel (Václav Neužil) a Karel (Hynek Čermák). Herecké osazenstvo dále doplňují Marek Adamczyk (syn bankovního ředitele Davida), Tereza Voříšková (Karlova sestra Lada), Miroslav Krobot (schopný, ale neurotický režisér Janda) či Pavla Beretová (Evina přítelkyně Lenka).

„Miroslav Krobot bude  jako režisér Janda, který je známý tím, že bije herce a dabing nikdy nedělal, pro diváky překvapením. Je zřejmé, že tohle nemůže dopadnout jinak než skandálem,“ sděluje Kateřina Ondřejková, v jejíž tvůrčí producentské skupině seriál vznikl.

Čistokrevný kriminální thriller z šumavských Sudet slibují tvůrci jiného seriálu Vzteklina. „Nabourává klišé, která se, bohužel, v žánru thrilleru rychle zabydlují, a naopak nabízí více vrstevnatý příběh,“ uvádí kreativní producent Josef Viewegh, jenž stál i za seriály Cirkus Bukowsky či Rapl.

Vedle Kryštofa Hádka, který si ve Vzteklině zahrál hlavní roli, lidé uvidí Johanu Matouškovou, Jana Vlasáka, Leoše Nohu, Pavlu Beretovou nebo Stanislava Majera. „Miluju Šumavu. Myslím, že díky její přírodě a prostředí Sudet to bude hodně syrové, a takové věci se mi líbí. Kriminální zápletka je v protipólu k romanci, kterou ve Vzteklině prožiju,“ prozrazuje Hádek.

OBYČEJNÝ CHLAP ZOLTÁN

Díky svým schopnostem, neortodoxním metodám a charismatu vyřeší i ty nejkomplikovanější případy Juraj Kukura jako v Česku pracující slovenský kriminalista Zoltán Max, titulní postava seriálu Inspektor Max. Ten reflektuje stav společnosti a každodenní negativní události. Seriál má hlavní kriminální linii, která se bude prolínat jednotlivými epizodami.

„Nebaví mě zobrazování detektivů v kožených bundách a teplácích a vyšetřovatelů s kymácivou chůzí,“ říká Kukura (zároveň spoluautor námětu), jehož Zoltán Max je charakteristický nošením károvaného saka a masivního řetězu kolem krku. „Je to člověk, který pomáhá lidem, co se v životě dostanou do krizové situace. Obyčejný chlap s chybami i neuskutečněnými sny a sociálním cítěním,“ dodává.

Česká televize nabídne i dvě minisérie podle skutečných událostí. První je dvojdílný snímek Dukla 61 (režie David Ondříček), který líčí příběh odehrávající se na pozadí největšího důlního neštěstí na území tehdejšího Československa. Druhou je taktéž dvojdílný Metanol (režie Tereza Kopáčová), který se inspiroval událostmi z roku 2012, kdy alkohol vyrobený ze směsi etanolu a jedovatého metanolu zabil nejméně 38 lidí a další desítky poznamenal doživotními následky.