Předchozí
1 z 8
Další

Josef Maršálek, Míša LandováJosef Maršálek, Míša LandováZdroj: Mikuláš Křepelka

Peče celá země

Úspěšný formát BBC se na jaře ve vysílání České televize objeví už ve třetí řadě. V deseti sobotních večerech se utká dvanáct soutěžících. „Pečení spojuje generace, mladí opisují recepty od babiček. Je to zkrátka fenomén, který stmeluje celé rodiny u televizních obrazovek. Letos budou moci diváci ocenit i mnohá umělecká díla, cukrářské skládačky, výrobky průzračné jako sklo, na své si přijdou i zahrádkáři či milovníci starých krajek,“ prozradil kreativní producent Petr Mühl.

Josef Maršálek a kritika ve StarDance? Štve mě, že se zlé komentáře dotýkají lidí, které miluju a kteří si cestu, kterou jsem si vybral já, nevybrali:

Josef Maršálek a Adriana Mašková
Josef Maršálek o StarDance: Štve mě, že se zlé komenty dotýkají mých nejbližších

Pořadem provedou moderátoři Tereza Bebarová a Václav Kopta. Výtvory soutěžících budou opět posuzovat Míša Landová a Josef Maršálek.

„Když se podívám na sestřih vítěze britského originálu, ze kterého vychází Peče celá země, dovolím si tvrdit, že jeho výkon je průměrným výkonem českých soutěžících ve třetí řadě. Je tedy určitě vidět, že lidé mají vztah k pečení a že na sobě pracují. Určitě se ale efekt soutěže podepsal na tom, jak se doma peče. Nejspíš jsme pochopili i přesah toho, když v neděli upečeme bábovku a naservírujeme ji své rodině. Najednou je nad šálkem kávy a kouskem něčeho sladkého všechno klidnější,“ podotkl Maršálek.

Zdroj: Youtube

Smysl pro tumor

Režisérka Tereza Kopáčová natočila seriál podle belgické předlohy, který bude pro mnohé lékem. Jmenuje se Smysl pro tumor a vypráví příběh ambiciózního studenta neurochirurgie, který se z medika nečekaně stane onkologickým pacientem. Ztvární jej Filip Březina.

„Seriál je o naději, o smíření. O síle člověka změnit v sobě přístup k těžké životní situaci. Hlavní hrdina je už v mladém věku konfrontovaný s konečností svojí existence, když se mu do cesty připlete rakovina a strach ze smrti. Snad každý se s ní ve svém blízkém okolí, ve své rodině setkal, ale málokdo o ní otevřeně mluví. Smysl pro tumor by to snad mohl změnit, protože ukazuje, že i to, z čeho máme strach, můžeme překonat,“ sdělil herec.

V dalších úlohách se představí Jiří Bartoška, Tereza Brodská, Pavel Řezníček, Natálie Řehořová či Alžběta Malá.

Přečtěte si recenzi filmu Její tělo:

Natalia Germáni jako Andrea
Její tělo. Filmový debut věrohodně nahlíží do porna i sportu, má ale málo emocí

Na konci každé epizody seriálu sdílejí skuteční onkologičtí pacienti pocity, které je provázely jednotlivými fázemi onemocnění. 

„Nevím, kolikrát jsem viděla belgickou předlohu. Jestli se počítá první zhlédnutí, které bylo značně rozmazané, protože jsem ho probrečela – místy dojetím, místy smíchy. Když už jsem obraz přes slzy skoro neviděla, zavolala jsem šéfům v České televizi, že jo, že bych seriál chtěla natočit v české verzi. Pak jsem ho zkoukla ještě třeba pětkrát a pokaždé jsem viděla nové věci, protože belgický tým vymyslel pro tohle téma hodně svižnou a zajímavě nabitou formu. Hercům jsem dala na vybranou – a nikdo z nich se na originál nepodíval. Aby byli originální. Hrají úplně jinak, ale zajímavé je, že Filip Březina v hlavní roli se párkrát přesně trefil do gest nebo reakcí belgického představitele. Až jsem ho podezírala, že se kouká tajně. Akorát že vůbec, řekl mi na to Filip. Což se mimochodem stalo hlavní hláškou našeho natáčení,“ uvedla Kopáčová.

Zdroj: Youtube

To se vysvětlí, soudruzi!

Osm případů Ústavu paranormálních jevů budou řešit Jiří Macháček a Jan Cina v seriálu To se vysvětlí, soudruzi!, který naváže na úspěšné česko-německé koprodukční projekty, jakými byly například Návštěvníci, Arabela či Létající Čestmír. „V Československu během komunismu opravdu existoval vědecký institut, který se zabýval paranormálními jevy. Ve scénáři jsme ale tomuto Ústavu lehce rozšířili pravomoci. Naši hrdinové nesedí jen v kanceláři, ale chodí do terénu a vyšetřují vše, co alespoň trochu vypadá paranormálně,“ řekl spoluscenárista Miro Šifra.

Pro cestu životem si Jan Cina našel partnera, se kterým čekají na uzákonění sňatků pro všechny:

Jan Cina s životním partnerem Petrem Vančurou.
Jan Cina: Manželství pro všechny? Někteří se bojí, že by se asi zhroutil svět

Podle jeho slov vznikly všechny případy na základě skutečných paranormálních úkazů. „Máme únosy ufony, příšery v lese, duchy, náboženský zázrak, kletby, samovznícení… Všechny jsme našli v časopisech a knihách zaobírajících se nadpřirozenými jevy. A ty psaly, že se opravdu staly, takže jim musíme věřit! Hlavně jsme chtěli natočit komedii, která si z onoho období bude dělat legraci,“ podotkl Šifra. V dalších rolích se pod vedením režisérů Matěje Chlupáčka a Michala Samira představí Anna Fialová, Leoš Noha, Darija Pavlovičová, Lenka Termerová, Richard Stanke, Ján Jackuliak, Jana Plodková či Michal Kern.

Vedlejší produkt

Dvoudílné drama Vedlejší produkt režiséra Petera Bebjaka v hlavních rolích s Tomášem Maštalírem, Martinem Hofmannen a Zuzanou Stivínovou přibližuje kreativní producentka Kateřina Ondřejková: „Vedlejší produkt není klasickou kriminálkou, i když se v něm paralelně řeší rovnou dva případy, ale je spíše psychologickým dramatem, ve kterém jsou hlavní postavy vystaveny zkouškám. Ty do děje vnášejí větší napětí než samotná detektivka.“

Deník vám přináší tipy na tu nejlepší podívanou na streamech:

Kenneth Branagh jako detektiv Hecrule Poirot ve filmu Přízraky v Benátkách
Tipy ze streamů: Hra na oliheň jako soutěž, sci-fi Pán času i Poirot v Benátkách

Hlavní postavou je detektiv Josef z ostravského oddělení vražd, který je za použití nelegálních postupů při dopadení brutálního vraha potrestán každoroční rutinní prověrkou nevyřešených vražd. Díky tomu objeví případ osmnáctileté Evy. Tu před dvaceti lety někdo uškrtil v jejím bytě. Do promlčení vraždy zbývá šestnáct dnů a Josef se je rozhodne využít. Jeho touha najít vraha mu nebrání použít metody, které jsou opět na hraně zákona. V dalších rolích uvidíme Pavlu Beretovou, Alberta Čubu, Johanu Matouškovou, Magdalenu Borovou, Jana Vondráčka či Miroslava Etzlera.

Jiřina Bohdalová a Jiří Strach při natáčení filmu SvatáJiřina Bohdalová a Jiří Strach při natáčení filmu SvatáZdroj: Česká televize / Pavla Černá

Svatá Jiřina Bohdalová

Novinku Svatá natočil podle scénáře Marka Epsteina režisér Jiří Strach. Do hlavní role obsadil Jiřinu Bohdalovou, která hraje vitální důchodkyni Olgu, žijící v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven.

Přečtěte si exkluzivní rozhovor s Jiřím Strachem:

Režisér Jiří Strach
Jiří Strach: Anděl páně 3? Dokud bude žít minimálně pět klíčových lidí, šance je

„První verzi scénáře filmu Svatá jste dostala od Marka Epsteina k devadesátinám. Příběh se mi líbil, protože je hluboký a lidský. A taky proto, že je tam pro herce, jak se říká, maso na kosti. Bylo tam zkrátka co hrát. Jednou, když jsem se učila text, jsem svému vnukovi říkala: Jé, na tohle se těším, až budu říkat. A tady to řeknu takhle a tady zase nesmím zapomenout na tohle. Je to neuvěřitelné, ale mě ta práce pořád ještě baví. A k příběhu Svaté mám možná blízko i proto, že mi vrátila pocit, který jsem měla, když jsem jezdila za svým tátou do komunistického kriminálu. Táta minulý režim zažil opravdu hodně zblízka. Tenhle film měl vzniknout už jenom proto, abychom se do té doby nikdy nevrátili,“ uvedla Bohdalová.

Z natáčení seriálu.Z natáčení seriálu.Zdroj: se svolením České televize

Nové díly diváckých hitů

Pokračování kriminálního seriálu Stíny v mlze přinese na obrazovku dvanáct nových zločinů, které vyšetřují Magda Malá a Martin Černý v podání Petry Špalkové a Jiřího Vyorálka. Příběhy se odehrávají nejen v Ostravě a jejím okolí, ale také na několika místech v Polsku a na Slovensku.

Seriál z dílny scenáristy Zdeňka Zapletala a režiséra Radima Špačka rozvíjí kromě napínavých případů i osobní vztahové linky obou hlavních hrdinů. Divák tak má šanci poznat, kdo jsou lidé, jejichž prací je najít a usvědčit pachatele násilné trestné činnosti. Samotné kriminální případy, stejně jako v první řadě, nabídnou vhled do různých prostředí a sociálních vrstev, ale nejsou to sondy do kriminálního podsvětí či gangů, spíše příběhy obyčejných lidí, kterým se v životě něco pokazilo nebo se zkrátka ocitli ve špatný čas na nesprávném místě.

Zdroj: Youtube

V dalším sérii seriálového hitu Dobré ráno, Brno! dostihne Prahu vlastní teze o tom, že divácké návyky se nemění. A tak se pořad Dobré ráno, Brno! na obrazovky zkrátka musí vrátit. Ředitel Plíhal má po počátečním průšvihu více štěstí než rozumu, když svolí, aby se režie ujala mladá krev. Nikdo by asi nečekal, že právě o režisérské křeslo tohoto pořadu se ale nakonec povede urputný boj. Odbojná nálada tak ovlivní i populární den otevřených dveří a revoluce vypukne na tradičním plese České televize, kde se konečně ukáže, kdo s kým je opravdu kamarád. V hlavních rolích tohoto počinu z dílny Jana Prušinovského uvidíme opět Jana Kolaříka, Zuzanu Zlatohlávkovou, Simonu Lewandowskou, Ondřeje Kokorského či Vojtěcha Hrabáka.

Zdroj: Youtube

Dokumenty i novinky na iVysílání

Ve vysílání České televize se objeví i celá řada premiérových dokumentů, mimo jiné druhá série úspěšného cyklu Plné hnízdo o pěstounské péči, milovníci cyklistiky se dočkají cyklu Světem na kole, režisér Robert Sedláček natočil desetidílnou dokumentární sérii Touha po věčnosti, kněz Zbigniew Czendlik se projede V karavanu po Polsku, Miroslav Táborský se podívá za Technickými klenoty naší země a Aleš Najbrt v sedmidílném cyklu Identita provede historií českého grafického designu.

V novém roce se dočkají premiér i projekty vytvořené speciálně pro iVysílání České televize. Šestidílný hraný seriál Adikts o studentech adiktologie, kteří se v rámci zodpovědného přístupu ke studiu rozhodnou experimentovat, natočil režisér Adam Sedlák. Doplní ho dokumentární cyklus Česko na drogách. Minisérie Dakar Sistaz je o dvojčatech Aliyyah a Yasmeen Kolocových a Game Story o vzniku nejzásadnějších českých počítačových her.

Zdroj: Youtube

Z kin na obrazovky ČT

Dostaví se tam cenami ověnčený snímek Arvéd s Michalem Kernem a Sašou Rašilovem. Příběh Ukrajinky žijící se čtrnáctiletým synem v Česku zfilmoval režisér Michal Blaško ve filmu Oběť, koprodukční drama Nezanechat stopy zachytí tragické události z komunistického Polska. Režisér a scenárista Miroslav Krobot odhalí Velkou premiéru, Běžná selhání zachytila režisérka Cristina Grosan a jak snadno se může vymknout z rukou experiment se svobodou se ukáže ve snímku Hranice lásky.