„Impulzem pro projekt, kterým přispíváme k poznání kinematografie našich sousedů, byl fenomenální úspěch snímku Budiž světlo režiséra Marko Škopa. V rámci letošního ročníku slovenských národních filmových cen Slnko v sieti získalo drama cenu za nejlepší režii, scénář, pro herce a herečku v hlavní roli a stalo se i nejlepším filmem roku. Snímek již dříve obdržel také ocenění Trilobit od Českého filmového a televizního svazu FITES,“ uvádí programový ředitel České televize Milan Fridrich.

Gump - pes, který naučil lidi žít. Bolek Polívka
Do českých kin se blíží psí hrdina Gump. Jeho tvůrci představili první ukázku

„Budiž světlo je navíc silně současný příběh zrcadlící myšlenku extremismu a rodinných mezigeneračních vztahů. Hlavní roli v něm ztvárňuje Milan Ondrík, jenž na sebe upozornil ve Veteránovi režiséra Jana Hřebejka,“ doplnil Fridrich.

Přehled snímků

5. 10. Budiž světlo
6. 10. Sklep
7. 10. Čiara
8. 10. Trhlina
9. 10. Kandidát
ČT2 uvede filmy vždy
ve 20 hodin.

Dva snímky z kolekce aktuální slovenské tvorby (Čiara a Trhlina) vznikly pod režijním vedením Petera Bebjaka, který pro Českou televizi v minulosti natočil Českým lvem oceněnou minisérii Spravedlnost. Nyní je podepsán pod třídílným dramatem z padesátých let Herec s Janem Cinou a Jenovéfou Bokovou v hlavních rolích. Minisérie se na obrazovce České televize objeví už 11. října.

„Připravovat jsme ji začali přesně před rokem. Sám jsem ji ještě neviděl, o to zvědavější jsem na reakce diváků,“ sdělil Jan Cina.

Corpus Christi
Filmová událost roku. Do kin vstupuje polský Corpus Christi

Minisérie Herec získala nominaci na prestižním mezinárodním festivalu Prix Europa. Ve své kategorii Televizní fikce se o umístění utká se seriálem Geniální přítelkyně, Peacemaker nebo Chalífát.