K objasnění případu ztracené dívky byla ve včerejším úvodním dílu přizvána specialistka na komunikaci s nezletilou mládeží kapitán Ema Grodská alias Pavla Beretová. Budoucí šéfka mordparty.

Jak už to tak bývá, ukazuje se, že to nebude mít v mužském kolektivu snadné. „Ema je ambiciózní, přemýšlivá žena, které nechybí odvaha pustit se na tenký led a narušit stereotypní smýšlení své mužské party,“ říká Pavla Beretová, která také pochází z Ostravy. „Ostrava je mým skutečným místem činu. Narození, dětství a dospívání. Moc ráda jsem se vracela na místa, která znám.“

Snímek z natáčení seriálu Místo zločinu Ostrava.
Dnes začíná Místo zločinu Ostrava. Nový krimiseriál Jana Hřebejka

Do jejího týmů patří drsný policajt ze „staré školy“ Richard Lukeš (Karel Dobrý), benjamínek Matěj Sehnal alias Mates (Štěpán Kozub) a kapitán Jan Bermann (Stanislav Majer), který čeká na Eminu chybu. „Jan pochybuje, že je Ema skutečně kompetentní vykonávat důležitou a zodpovědnou funkci. Navíc je tam podezření o průběhu výběrového řízení. A zda by se v naší společnosti cítili nějací muži ponížení, pokud by je žena v kariérním žebříčku předběhla? Ano. Hodně mužů určitě ano,“ usmívá se herec.

Ředitele kriminálky Leoše Kubelíka ztvárňuje Pavel Kříž. „Člověk ukázněný, výkonný, s velkými ambicemi, které přesahují jeho město, ale i dost záludný. Ema podle něj jako ženská do kriminalistiky nepatří,“ vypočítává Kříž. Projekt vznikl pod vedením tří režisérů Dana Wlodarczyka, Jana Hřebejka a Jiřího Chlumského.

Reálné kauzy 

Jednotlivé díly jsou inspirovány případy, které policie na Ostravsku vyšetřovala v průběhu několika let (některé autoři konzultovali s šéfem ostravské mordparty Lubošem Valeriánem). „Snažíme se vyhnout něčemu, co by mohlo zraňovat oběti nebo pozůstalé. V případě seriálu Místo zločinu Ostrava jde asi u poloviny příběhů pouze o inspiraci skutečným případem, například Smrt v Tunisu či Kyselina, anebo o čistou fikci jako v případě dílů Kubelíkův případ a Barvy,“ podotýká režisér Jan Hřebejk.

Večerníček z dílny České televize.
Večerníček slaví 55 let. Kvůli slavnému dětskému pozdravu ČT rozjela akci

Seriál volně navazuje na divácky oblíbenou kriminálku Místo zločinu Plzeň (na podzim roku 2015 ji sledovalo průměrně 1,32 milionu diváků starších patnácti let). Tvůrci už uvažují o dalším pokračování, které by se mělo odehrávat v Českých Budějovicích.