"Jejím cílem je představit to nejzajímavější ze současné české a slovenské produkce a v retrospektivách připomenout snímky, které patří do zlatého fondu československé kinematografie," sdělila Ligasová. Festival se podle ní stal pravidelnou přehlídkou aktuální hrané, dokumentární i animované celovečerní i krátkometrážní tvorby z obou zemí. Letos promítne celkem 40 snímků.

"Program zajímá nejen české a slovenské komunitní publikum, ale ve velké míře i australské diváky. Nejen proto se snažíme poskytnout multikulturnímu publiku na druhé straně zeměkoule to nejlepší ze současné české produkce," uvedla zástupkyně festivalu v České republice a ředitelka recipročního Australského a novozélandského filmového festivalu v Praze Martina Vacková.

Festival se uskuteční ve čtyřech australských městech během září a října. V Melbourne potrvá do 23. září, v Canbeře, Sydney a v Perthu se uskuteční během příštího měsíce. Z české hrané tvorby diváci uvidí vedle Polednice například nejnovější film Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, právě navržený Českou filmovou a televizní akademií k nominacím na Oscara, Rodinný film od režiséra Olma Omerzua, Ani ve snu! režiséra Petra Oukropce, debuty Schmitke Štěpána Altrichtera a Teorie tygra Radka Bajgara či dvě slovensko-české minoritní koprodukce - Eva Nová a dokument Očima fotografky Matěje Mináče.

Festival každoročně připomíná v tematicky zaměřených retrospektivách i starší snímky, zejména adaptace literárních děl a fenomén komiksu. V Austrálii se tak promítnou restaurovaná díla Adéla ještě nevečeřela a Marketa Lazarová, dále například Postřižiny nebo Kdo chce zabít Jessii?