I přes značná omezení, který letošní rok filmařům přichystal, tak české snímky úplně o festivalová klání nepřijdou. V polském hlavním městě se představí sedm celovečerních českých a koprodukčních děl, tři z nich mají na festivalu mezinárodní premiéru.

Modelář režiséra a scenáristy Petra Zelenky, který reaguje na současné společenské a politické dění, bude soutěžit v hlavní Mezinárodní soutěži stejně jako nový film Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima.

Komedie Vlastníci. Dagmar Havlová.
Komedií roku jsou Vlastníci. V Novém Městě získali tři ceny

V prestižní sekci Special Screenings bude mít česká kinematografie hned tři zástupce. Je mezi nimi drama z česko-rakouského pohraničí Krajina ve stínu z dílny režiséra Bohdana Slámy, hudební retro komedie Bourák Ondřeje Trojana a životopisný film Havel o jedné z nejvýraznějších osobností našich soudobých dějin režiséra Slávka Horáka. Ten zároveň zasedne v mezinárodní porotě.

Festival ve Varšavě se koná od roku 1985, před jedenácti lety byl zařazen do prestižní kategorie A. Jeho program je rozdělen do pěti soutěžních a pěti nesoutěžních sekcí.