Ta stojí i za celosvětově úspěšnými filmy Dcera Darii Kashcheevy, která svou festivalovou kariéru odstartovala právě tam.

Příběh je vzdáleně inspirován osudem rodiny scenáristky Marie Desplechin, která pochází z oblasti židovských osad v někdejším Rusku. Ve filmu ze současnosti sledujeme dobrodružnou cestu dvou dětí Kyony a jejího bratra Adriela, kteří utíkají přes půl světa před nenávistí, a během magické pouti dospívají.

Duše
Filmové tipy Deníku: Ženská msta, hledání Boha a Duše pro celou rodinu

Je to už třetí domácí úspěch animované tvorby ve světě, před pár dny byl zveřejněn výběr dvou animovaných děl rovněž pro Annecy (Myši patří do nebe od Jana Bubeníčka a Moje slunce Mad z dílny Michaely Pavlátové). 

#youtube|0mRrf0m1jmw|11s#

Za pozornost stojí, že v týmu francouzsko-českého snímku Přes hranici je i talentovaná studentka katedry animace na FAMU Anna Podskalská (Paděrová), která má velmi úspěšný rok. Uchází se o studentskou cenu BAFTA a probojovala se i do sekce Cinefondation na letošním festivalu v Cannes.

Helena Růžičková nezkazila žádnou legraci.
Lepá Droběna i jedinečná Škopková. Helena Růžičková by oslavila 85. narozeniny

Na vizuálně i hudebně nápaditém snímku Rudé boty spolupracovala se svým mužem Matějem Podskalským. Příběh inspirovaný evropskými pohádkami vypráví o tom, co se může stát, když se z touhy stane otrocká posedlost. Domácí premiéru bude mít v rámci Anifilmu, který se koná od 22. do 27. června v Liberci.