O zlatou sošku budou usilovat například dánský thriller Tísňové volání, německé Dílo bez autora, japonští Zloději, polská Studená válka a mexická Roma – hlavní favorit mezi zahraničními filmy. Alfonso Cuarón v tomto zčásti autobiografickém filmu, jenž nyní běží v omezené distribuci i u nás a který produkoval Netflix, odvyprávěl pozoruhodným způsobem své vzpo-mínky na život v mexické metropoli v 70. letech.

Brad Pitt.
Číně se zalíbilo v Hollywoodu. Sází na sci-fi, rodinné příběhy i animáky

Akademici vyhlásili také adepty na nejlepší celovečerní dokument, krátkometrážní hraný a animovaný film, hudba, píseň, masky a vizuální efekty. Nominace v hudebních kategoriích byly obsazeny poprvé od roku 1979. Mezi maskami figuruje i úspěšný film Bohemian Rhapsody o zpěvákovi Queen Freddiem Mercurym, který má už nominaci na letošní Zlatý glóbus.

V dalších kategoriích zaujal porotu muzikál Mary Poppins se vrací režiséra Roba Marshalla. Prosadil se v kategoriích Hudba a Vizuální efekty. V užší nominaci na nejlepší píseň se objevuje dokonce dvakrát.

Ostatní nominace v hlavních kategoriích (film, scénář, režie, herecké výkony v hlavní a vedlejší roli) budou vyhlášeny 22. ledna. Vítěze bychom měli znát v noci na pondělí 24. února.

Leonard Cohen
Muzikanti v kině: Cohen, Miles i Aretha