Snímek produkují marvelovští producenti bratři Russové. V prvním díle diváci viděli drsňáka Johna Rakea, kterého zosobnil Hemsworth, jak zachraňoval uneseného syna indického drogového bosse. Film si pustily desítky milionů domácností. V pokračování dostává hlavní hrdina další zakázku, a to osvobodit z věznice zadržovanou rodinu gruzínského gangstera.

Extraction 2 (Vyproštění 2) se původně mělo natáčet v Austráli, kvůli covidovým omezením se ale produkce přemístila do Česka, kam se na sklonku uplynulého roku vrátila na dotáčky. Točilo se na více místech.

Záběr ze seriálu Vítr do plachet
Jaké klenoty nabízí streamy: Oscarový Předčítač i kompletní série Indiana Jonese

Byly to ale Krušné hory, kde vzniklo známé video, na kterém herec s krvavými šrámy na tváři ujíždí vlakem zasněženou krajinou a stěžuje si na zimu. Jednalo se o trať 137 Chomutov – Vejprty. „Dvě věci se zásadně liší od posledního filmu: Za prvé je tu hrozná zima, za druhé, jsem naživu. Jak je to možné? Uvidíte ve filmu Extraction 2,“ vzkázal při té příležitosti Hemsworth. Video zavěsil na Instagramu, kde má desítky miliónů sledujících. Přátelé vejprtské trati se jím pochlubili na svých facebookových stránkách.

Na natáčení vzpomínají hned v několika horských vesnicích a městech na Chomutovsku, kde se pohyboval štáb. V Hoře Sv. Šebestiána, Křimově, Kryštofových Hamrech, Výsluní a Vejprtech.

Zázemí měla produkce v Křimově v nádražní budově. „Měli tam občerstvení, byl jsem se tam podívat,” zmínil starosta Milan Váňa. „Hemsworth měl karavan přímo na bývalém statku tady na Špici, dennodenně ho přiváželi vrtulníkem z Prahy, kde nocoval. Tři neděle jsme měli plně obsazené parkoviště, protože tu měl každý herec svou dodávku a odsud je odváželi na jednotlivé scény,” vylíčil.

Zapojili se i hasiči

Točilo se také na poli u Nové Vsi, která patří do katastru sousední Hory Sv. Šebestiána. „Celý týden nad námi létal vrtulník. Ožilo to tady, nebudu zastírat,” uvedl se smíchem místostarosta Lukáš Šebek. „Například vlak, díky tomu, že dělali několik stopáží scén, tady jezdil permanentně,” dodal.

Tamní jednotka hasičů dokonce při natáčení zajišťovala požární dohled a v jednom případě také zasahovala. “Když natáčeli scény vlaku a stříleli pyrotechniku z vrtulníku, chytla tráva u trati. Byl to zásah tak na deset minut,” popsal velitel jednotky Miloslav Kolařík.

Upoutávka na film Vyproštění 2 s Chrisem Hemsworthem:

Zdroj: Youtube

Úkolem hasičů bylo nebýt vidět, současně stát ale co nejblíže dění, aby mohli v případě potřeby ihned zasáhnout. S produkcí se dostali i na další místa. „Byli jsme s nimi i v hale, kterou si pronajali mezi Chomutovem a Černovicemi. Stáli jsme tam připravení s hasičáky. Zážitek byl, že jsme viděli Chrise Hemswortha asi z metrové vzdálenosti,” líbilo se veliteli, který má rád akční filmy a marvelovky. Právě v jedné z nich se herec proslavil.

Na natáčení se jezdili ze zvědavosti dívat například obyvatelé Výsluní, ačkoli neměli výsadu pozorovat vše zblízka jako hasiči. „Natáčelo se hlavně u železniční trati, kterou máme tři kilometry od vesnice. Když si tam člověk zajel, bylo vidět i ze silnice. Lítali tam, bylo to pěkné,” pochvaloval si starosta Výsluní David Lacman.

Martin Scorsese s domorodou herečkou Lily Gladstoneovou při natáčení
Krvavé prachy. Scorsese se svým filmem omlouvá za vraždy amerických Osedžů

Na Extraction 2 se určitě podívá. „Jednička nebyla špatná a dvojka mě zajímá ještě víc tím, že se natáčela u nás,” dodal. Snímek budou sledovat i starostové a obyvatelé dalších vesnic, kteří jsou zvědaví kolik toho z jejich domoviny ve filmu bude. „Určitě se rád podívám, i když nejsem příznivec akčních filmů,” prozradil starosta Křimova Váňa. „Jsem spíš na komedie. Už jsem se ale podíval na jedničku, abych věděl, o čem to je,” doplnil.

Trailer k novince už Netflix uveřejnil, film bude ke shlédnutí od 16. června.