Memento, Temný rytíř, Počátek, Interstellar, Dunkerk, Tenet. Všechny tyto filmové hity Christophera Nolana vznikly v hollywoodském studiu Warner Bros. Ale časy se mění. Pandemie zamíchala kartami, a americký režisér střídá po dvou dekádách filmovou stáj. Svůj nový film natočí pro studio Universal. "Chci dál točit hlavně pro kina," říká filmař, který debutoval v celovečerní tvorbě v roce 1998.  

Keanu Reeves jako hacker Neo
TRAILER: Matrix. Vše je tvoje volba. V prosinci se Neo vrátí do kin

A právě v tom se rozchází s vedením Warnerů. Společnost, která zaštítila jeho uhrančivé thrillery, komiksové hrdiny i válečné drama z konce války, cílí nyní na streamovací platformy, respektive HBO Max. Poslední Nolanův film Tenet sice loni pustila - jako mimořádnou výjimku - během pandemie do kin, tím to ale skončilo.

Film sice celosvětově vydělal 363 milionů dolarů, americká kina se na nich ale podílela jen částkou 57 milionů. A Warneři teď chystají své další hity zejména pro HBO Max. 

Febiofest otevře Allenův Festival pana Riffkina
Podzim ve znamení filmů. Velká festivalová smršť v kinech začíná

Nolanova hvězda tak bude od letoška svítit na vedlejším nebi: v Universalu. Studio oznámilo, že pokryje 100 milliónový dolarový rozpočet jeho nového filmu o J. Robertu Oppenheimerovi. Příběh se má točit kolem vývoje atomové bomby i Robertovy pozdější snahy přimět svět k tvrdší kontrole nebezpečné jaderné hrozby.

Natáčení by mělo začít v první čtvrtině roku 2022, premiéra je zatím plánována na rok 2023 nebo 2024.