Marie, královna skotská

Premiéra: 7. února

Výpravný britský snímek zachycuje královnu při návratu do rodného Skotska, kde chce uplatnit svůj nárok na trůn. Skotsko i Anglie však spadají pod vládu Alžběty I. Hry o trůny začínají… V roli Marie uvidíme irsko-americkou herečku Saoirse Ronan, její sestřenici Alžbětu ztělesnila Australanka Margot Robbie, známá z filmu Vlk z Wall Street. Titulní úlohu měla původně ztvárnit Scarlett Johansson, poté, co odmítla, se projekt o deset let zdržel.

Denis Šafařík a Anna Kadeřávková při fotografování pro Deník.
Kouzelník Žito. Pohádka má mít vtip a princezna krásné šaty, říkají herci

Captain Marvel

Premiéra: 7. března

Filmařská fascinace světem komiksového impéria Marvel nekončí. Nový snímek se odehrává v devadesátých letech 20. století a jde o další dobrodružství z dosud neviděné části rozsáhlé marvelovské krajiny. Sledujeme příběh Carol Denversové, z níž se stala jedna z nejmocnějších superhrdinek a kterou si zahrála devětadvacetiletá Brie Larson. V režii Anny Boden a Ryana Flecka dále uvidíme Samuela L. Jacksona a Annette Bening.

Zdroj: Youtube

Skleněný pokoj

Premiéra: 14. března

Skleněný pokoj je adaptací románu Simona Mawera, nominovaného na prestižní The Man Booker Prize. Režie filmu se ujal Julius Ševčík. Osudy Liesel a Viktora Landauerových, jejich přátel i architekta Von Abta v soukolí dramatických událostí 20. století rámu-je vznik jedné z nejoriginálnějších staveb v Evropě: brněnské vily Tugendhat. Ve snímku s mezinárodním obsazením si zahráli například Karel Roden a Zuzana Fialová.

Teroristka

Premiéra: 4. dubna

Černá komedie Radka Bajgara, někdejšího šéfredaktora Reflexu a také spoluautora i režiséra úspěšného filmu Teorie tygra. V příběhu důchodkyně, kterou zoufalství a otázka osobní cti přimějí zlikvidovat lokálního mafiánského podnikatele, září Iva Janžurová. Podle tvůrců je Teroristka film o ženě, která „už si nechce připadat jako kráva a rozhodne se zrealizovat to, co nás sice občas napadne, ale hned tu myšlenku zapudíme“.

Brad Pitt.
Číně se zalíbilo v Hollywoodu. Sází na sci-fi, rodinné příběhy i animáky

Lví král

Premiéra: 18. července

Po Knize džunglí druhý „live action“ film Jona Favraua, který se podepsal i pod letošní ságu z vesmírných dálav Solo: Star Wars Story. Lvím králem pokračuje Studio Walta Dis-neye v hraných verzích animovaných příběhů. Původní „animák“ z roku 1994 se dočkal rovněž muzikálového zpracování. Teď slibují tvůrci živou krásu africké savany a záběry reálných i digitálních zvířat. Na novém snímku se podíleli James Earl Jones i Beyoncé.

Zdroj: Youtube

To 2

Premiéra: 5. září

Volné pokračování snímku o démonickém klaunovi na motivy dnes už kultovní knihy mistra hororu Stephena Kinga opět režíroval Andy Muschietti. Znepokojujícímu dramatu z fik-tivního amerického maloměsta ve státě Maine vévodí v hlav-ní úloze děsivého monstra Bill Skarsgård, který si klauna jmé-nem Pennywise zahrál i v prvním, dva roky starém filmovém hitu To. Nově se na plátně objeví Jessica Chastain, známá z thrilleru 30 minut po půlnoci.

Nabarvené ptáče

Premiéra: 12. září

Koprodukční drama na motivy knihy Jerzyho Kosińského. Vysněný film režiséra a producenta Václava Marhoula vypráví o putování dítěte, které se rodiče pokusili uchránit před masovým vyhlazováním Židů. Řízením osudu se však chlapec ocitne sám v nepřátelském světě.

Marhoul chystal snímek přes deset let a dal mu černo-bílý vizuál. Vedle malého Petra Kotlára do něj obsadil i hvězdné tváře: Harveyho Keitela, Stellana Skarsgårda a Udo Kiera.

Zdroj: Youtube

Legenda Suchý

Premiéra: 26. září

Ve svém dalším celovečerním dokumentu vzdává režisérka Olga Sommerová hold jedné z nejvýraznějších osobností české kultury, fungující napříč všemi žánry. Jiří Suchý byl za svůj dlouhý život lecčím: zpěvákem, hercem, textařem, skladatelem, zakladatelem Divadla Na zábradlí a Semaforu, režisérem a pro mnohé i básníkem. Film vznikal na místech jeho dětství a je pro-dchnut týmž humorem jako Suchého písničky a hry.

Nový animovaný film se Spider-Manem
Hoši od krvavé řeky zachraňují svět. Filmová plátna obsadili superhrdinové