Čínští producenti objevují kouzlo amerického filmového průmyslu. A hlavně jeho vysoká čísla. Diváků i tržeb. Malí uhlazení pánové v oblecích nelení. Jezdí na prestižní festivaly, pořádají briefingy s americkými kolegy a koktejly s médii, zdvořile se usmívají a oznamují své zájmy. Vedou u nich sci-fi, rodinné příběhy a animáky, nepohrdnou ani válečnými dramaty.

Caprio a Pitt v Číně

Zhusta pořizují distribuční práva pro sítě čínských kin. Což se leckterým producentům v Hollywoodu hodí k dofinancování projektů jako třeba v případě filmu Revenant: Zmrtvýchvstání s Leonardem di Capriem.

Bona Film Group, první soukromá filmová a televizní společnost v Číně, jež dnes patří mezi tři největší domácí distribuční firmy, se o západní průmysl aktivně zajímá. Aktuálně figuruje v několika projektech, mimo jiné v očekávaném snímku Brada Pitta, vesmírné sci-fi Ad Astra. Slavný herec tu hraje inženýra McBridea, jehož otec (Tommy Lee Jones) se před dvaceti lety vydal na jednosměrnou cestu na Neptun.

Cílem bylo vyhledat mimozemskou civilizaci. McBride se rozhodne vydat v otcových stopách na okraj sluneční soustavy. Chce tátu najít a pochopit, proč mise selhala. A zvolna začíná odhalovat rizika, jež narušují přežití naší planety. Režie filmu se ujal James Gray, jenž tvrdí, že film ukáže zatím „nejrealističtější zobrazení cest do vesmíru i ukázku toho, jak je k nám vesmír nepřátelský“.

Společnost Bona získala i práva na Emmerichovo drama z druhé světové války Midway, které považuje za slibný projekt, a podpořila pokračování diváckého hitu Psí poslání, který rovněž koprodukovala.

Pes i Ovečka Shaun

Film Lasse Hallströma, který jsme viděli i v českých kinech, vyprávěl dojemný příběh psa, jenž nachází smysl existence skrze životy lidí a v různých podobách psích ras je učí smát se a milovat.

V Číně vydělal film 88 milionů dolarů, o 24 milionů dolarů více než kina v Severní Americe. Je tedy logické, že se společnost podílela i na druhém filmu A Dog’s Way Home (Psí návrat domů u nás má premiéru v lednu). Tentokrát se psí hrdina vydává na 400 mil dlouhou pouť, aby se znovu shledal se svým majitelem. A jen pro úplnost: Bona Film Group se významně zajímá i o animovaný hit se slavnou britskou hrdinkou Ovečka Shaun: Farmageddon.