Před časem založil spolu se scenáristou Josefem Urbanem společnost DP Film, která jako vůbec první v Ostravě samostatně realizovala celovečerní hraný český film. Podle scénáře Josefa Urbana a v režii Jiřího Chlumského vznikl snímek nazvaný 7 dní hříchů, který získal řadu ocenění v zahraničí.

Tenkrát v ráji

Jako filmový producent měl Dan Krzywoň zvláště konec letošního roku velmi rušný a pracovně hodně nabitý. Společnost DP Film totiž dokončila v minulých dnech natáčení dalšího celovečerního opusu nazvaného Tenkrát v ráji, opět podle scénáře a stejnojmenného románu Josefa Urbana a v režii Petera Pálky. Supervize snímku je dílem známého chorvatského režiséra Lordana Zafranoviče. V hlavních rolích diváci uvidí našeho úspěšného kajakáře Vavřince Hradilka, Vicu Kerekes, Miroslava Etzlera, Jana Budaře, známého německého herce Jürgena Heinricha a další.

Nedal se pokořit…

„Film zachycuje osud Josky Smítka, horolezce, jenž patřil v době první republiky ke špičce vrcholových sportovců. Joskův zápas s pískovcovými věžemi Českého ráje, boj o milovanou ženu, o vlastní hrdost a nakonec i o život, ale také o svobodu v době nacistického temna. Jeho pohrdání okupačním režimem bylo logickým vyústěním zpočátku „klukových" představ o volnosti, jež nestrpí být čímkoliv svazována," přiblížil děj filmu Dan Krzywoň. A jak se cítí ostravský filmový producent po namáhavém natáčení?

„Po jedenačtyřiceti natáčecích dnech se nám v polovině letošního prosince podařilo ve dvou štábech dokončit produkci díla. Je to trochu zázrak, protože převážně exteriérové natáčení ve Vysokých Tatrách a ve skalních městech Českého ráje, Tisé a Adršpachu vyžadovalo mít štěstí v podobě počasí. A to relativně vyšlo. Letošní podzim lámal teplotní rekordy. Kdyby listopad tradičně propršel, bylo by po filmu a nadějích," vyznal se Dan Krzywoň.

Co vůbec obnáší práce producenta na celovečerním filmu?

Vojenská operace

„Plánování produkce celovečerního filmu je logistikou srovnatelné s vojenskou operací. Asi nikomu na světě se ještě nepodařilo připravit výrobu tak, aby probíhala kontinuálně tedy tak, aby natáčení korespondovalo s vývojem děje příběhu. Z ekonomických důvodů se na jedné lokaci musejí natáčet všechny scénářem předepsané obrazy. A tak je běžné, že se třeba první natáčecí den natáčí konec příběhu," vysvětlil Krzywoň . „Práce šedesátky profesionálů štábu od složek režisérů, kamerových a zvukových osádek, rekvizitní a kostýmní výpravy přes maskéry, stavbu, dopravu až třeba po ubytování -, je a musí být dlouho dopředu jasná.

Každý natáčecí den stojí stovky tisíc korun. A každá změna plánu představuje výdaje navíc. Například nedokončení denních dispozic znamená, že se celý štáb s desítkami automobilů musí nově přeorganizovat a třeba stovky kilometrů se znovu vracet na původních lokací. A protože film stojí na hercích, kteří mají své závazky v divadlech, televizi, dabingu nasmlouvané řadu měsíců dopředu, může se stát, že se celý cirkus kvůli jednomu chybějícímu člověku zastaví. Ale stejně tak se produkce může zastavit kvůli chybějící rekvizitě, kostýmu, nefunkční technice nebo zranění," objasnil natáčení filmu Dan Krzywoň. Film se natáčel v horolezeckém prostředí, což znamená daleko větší riziko nejenom pro jeho protagonisty. „Produkce filmu z horolezeckého prostředí sebou bezesporu rizika nese. Naštěstí jsme měli výborný podpůrný tým ostravských horolezců s šéfinstruktorem Markem Beláněm, který vše bezvadně zvládl.

V historii české, ale i československé kinematografie nemá náš film obdoby. A myslím si, že do obdobného dobrodružství se už nikdo pouštět nebude. Štěstí ale stálo při nás, a tak se jízda na tygrovi podařila," dodal s úsměvem Dan Krzywoň.

Neherec Hradilek

„Obsadit neherce Vavřince Hradilka do role legendárního horolezce Josefa Smítky byl geniální nápad autora scénáře a producenta společnosti DP Film Pepy Urbana. Můj přítel a společník v našem ostravském barrandově se jako bývalý reprezentant ve sjezdu na divoké vodě zná s Vavřincem z prostředí divokých řek léta. Když před čtyřmi lety přišel Pepa s nápadem na Hradilkovo obsazení do hlavní role Josky, byl jsem nedůvěřivý. Stejně jako všichni, kdo zatím Vávru neviděli a neslyšeli. Ale už na první schůzce po deseti minutách bylo jasné, že Vavřinec je trefa do černého. Charismatický, přesvědčivý, ale přitom skromný mladík s jasným pohledem modrých očí. Chlap s poctivým kouzlem osobnosti, které z něho sálá na metry. Navíc s fyzickými dispozicemi a rvavostí olympionika, které mu umožnily zvládnout v padesátimetrových skalách horolezecký terén sedmého stupně obtížnosti. Neumím si představit lepšího představitele hlavní role.

Vavřinec Hradilek je bez nadsázky novým objevem českého filmu. Termín dokončení našeho filmu byl mimo jiné i jeho časovými možnostmi. Na sklonku roku Vávra odlétá do zámoří na soustředění před kvalifikací na nominační závody, po kterých má šanci být nominován na olympijské hry v roce 2016. Všichni mu moc přejeme úspěch. A jsem předsvědčen, že po premiéře našeho filmu ho čekají další herecké nabídky režisérů a producentů," řekl Krzywoň.

Vica: dobrá baba!

„Vica Kerekes hrála v hlavní roli společně s Ondrou Vetchým v našem předchozím celovečerním filmu 7 dní hříchů, který jsme uvedli do distribuce v roce 2013. Situace s Vicou je svým způsobem obdobná jako dnes s Vavřincem. V dobách tehdejší přípravy, v letech 2010 až 2012, byla Vica v České republice ještě neznámou maďarsko-slovenskou herečkou. Mediální sexsymbol se z ní stal až o rok později právě v období naší tehdejší premiéry. Tahle skutečnost se určitě promítla do diváckého úspěchu našeho předchozího filmu.

I když byl název filmu na přání distributora poměrně zavádějící, popularita Vici měla vliv na propagaci těžké historické látky vyprávějící o dramatických prvních poválečných dnech roku 1945 na Šumpersku.

Myslím si, že v každé těžké akce, kterou nejen výroba filmu bezesporu je, má každý tendenci minimalizovat rizika.

Sázka na Vicu byla sázkou na jistotu. Je nekonfliktní statečnou ženou, která profesionálně a s úsměvem zvládá jakékoliv podmínky.

Při natáčení v Tatrách, kdy se celý štáb zabalený do péřových bund klepal zimou v poryvech větru u Popradského plesa, Vica zvládala v říjnu polonahá scény napsané pro letní počasí…

Byla promodralá zimou, ale znovu a znovu se pouštěla do opakování natáčených obrazů. To samé se opakovalo v téměř zimních podmínkách natáčení v Prachovských skalách, kdy jsme úspěšně předstírali, že je horké léto. Ostravsky řečeno: Vica je zkrátka dobrá baba."

A jak strávil letošní Vánoce Dan Krzywoň?

Purpura na plotně voní…
„Každý rok si vzpomenu na písničku Jiřího Suchého básnící o tom, jak purpura na plotně voní… Připomíná mi to dětství v Opavě, kdy jsem se nemohl dočkat, až se u dvoumetrového stromečku sejdeme s početnou rodinou a započne rituál rozbalování dárků. Babička měla smysl pro humor. Měla zásadu, že dárků musí být plné dva prádelní koše. A tak se každý dočkal třeba deseti balíčků s drobnými pozornostmi, které pro nás shromažďovala celý předchozí rok. Vzpomínám si, že jsem každoročně dostával třeba větší a větší vařečku, abych s tím, jak rostu, věděl, čím můžu dostat výprask… Jinak Vánoce jsou jediný svátek v roce, který dodnes ctím. Mám teorii, že vánoční období se nezapočítává do délky našich životů. A tak na všechny starosti, které máme za sebou v předchozím roce, můžeme beztrestně na pár dní zapomenout. Je zajímavé, že tenhle efekt svobodné bezstarostnosti už nefunguje na silvestra, ani o Velikonocích…," rozloučil se Dan Krzywoň.