Třináctidílný seriál Kriminálka 5. C vypráví o skupině dětí, která pátrá po pašerácích ohrožených druhů zvířat a rostlin. Režisér Juraj Nvota jej natáčel ve Zlíně, kde se většina příběhů odehrává, ale i ve Vysokých Tatrách.

„Věřím, že příběh má schopnost pobavit, poučit, povzbudit a někdy i léčit. Detektivní žánr má napětí, divák hádá, rozmýšlí se, kdo je dobrý a kdo zlý. Ale často se mýlíme, protože zlo se obvykle skrývá za sympatickou maskou a dobro se nepřetvařuje, takže je na první pohled nesympatické,“ říká Juraj Nvota na adresu novinky, kterou už mohlo z malé části pár vybraných diváků zhlédnout.

„Reakce dětí na zlínském filmovém festivalu, kde byly v předpremiéře uvedeny dva díly, byly velmi příznivé. Věřím, že stejně seriál zaujme i diváky Déčka,“ uvádí kreativní producentka Barbara Johnsonová. Vedle dětí si v Kriminálce 5. C zahrají i dospělí například Bolek Polívka, Martin Myšička, Lenka Krobotová či Jan Dolanský.

Premiérová kolekce vzdělávacích pořadů

Déčko na podzim připravuje i premiérovou kolekci vzdělávacích pořadů. Po loňském roce, kdy se i v souvislosti s výročím vzniku republiky věnovalo zejména české historii, se nyní zaměří na současnou společnost, kulturu a umění.

Novinkou v tomto duchu je projekt Občanka, který vznikal ve spolupráci s Asociací učitelů občanské výchovy. V každém z dílů se věnuje jedné pomyslné kapitole z učebnic občanky na základních školách. Rámuje jej příběh mladé Sáry, která se touží stát youtuberkou a svým videokanálem změnit svět. V hlavních rolích komediálně laděné série se objeví Petra Špalková, Petr Vršek, Robert Mikluš, Eva Holubová nebo Daniela Kolářová.

Na kulturu a umění se zaměří Dobrodružství s orchestrem, v němž hudebník Ondřej Brousek a Epoque Orchestra přiblíží nejmenším divákům základní pojmy z oblasti teorie hudby i praxe fungování orchestrů. Cyklus Pětka z garáže zase reaguje na široký zájem mladých lidí o hudební průmysl. Průvodcem pořadu je Albert Černý z Lake Malawi, jeho hosty pak například Xindl X, Yemi A.D., Debbi nebo Leoš Mareš.

Na plese s Honzou Onderem 

V oblasti hudby, ale tentokrát společenského tance a etikety, zůstává i nový seriál Déčka Na plese s Honzou Onderem, který doplní aktivity České televize k výroční desáté řadě StarDance. Světem výtvarného umění děti provede šestnáctidílný cyklus Skobičiny, v němž jako osvícený pan Žárovka vystupuje Igor Chmela.

I na podzim bude Déčko pokračovat ve výuce jazyka (Němčina s Mitzi a Maus), uvede také nové díly večerníčku Bílá paní na hlídání s hlasem Marthy Issové či kultovního seriálu Pat a Mat, a to v sérii Pat a Mat nás baví.