Prozatím trůní na žebříčku návštěvnosti i tržeb Avengers: Endgame. To se ale nejspíš na sklonku roku změní. Fanoušci Jediů a světelných mečů se už nemohou dočkat a není divu.

Nejdelší film

Tvůrci devátého filmu hvězdné ságy slibují, že finále bude strhující, zrodí nové legendy a nabídne konečný boj za svobodu galaxie. Jinak se ovšem jako obvykle příběh tají, známo je pouze to, že se odehrává přibližně rok po Star Wars: Poslední z Jediů z roku 2017.

A také několik rekordů: jde o nejdelší snímek ze série (155 minut), Lucasův dvorní skladatel John Williams složil 135 minut hudby, čili nejvíce v historii ságy, a je to zároveň jediný díl, který byl natáčen na 65mm film.

Vzdušné bitvy

Že půjde o opulentní podívanou, nemusíme pochybovat. Film režíroval opět J. J. Abrams, který psal scénář s dalším týmem. Vizuální efekty mělo na starost tradičně studio ILM (Industrial Light & Magic), které založil už pro první film roku 1977 Lucas. K největším přednostem „devítky“ patří velkolepé vzdušné bitvy, které prý předčí všechny minulé.

Pokud jde o herecké obsazení, uvidíme jak tváře mladší: Daisy Ridley, Adama Drivera či Lupitu Nyong'o, tak staré známé. Marka Hamilla a v ještě před smrtí natočených záběrech také Carrii Fisher. A jednu zcela čerstvou Naomi Ackie, jež hraje novou postavu Jannu.

Fanoušci se na webech předhánějí v dohadech, jak příběh skončí, leckdo se netají obavou z toho, co bude pak. A zda pověst Star Wars neutrpí šrámy. Stručně řečeno, filmový svět žije v rozechvění, co uvidí na plátně.

Gesto pro umírajícího

Než to všechno vypukne, zkoušejí diváci aspoň kvízy na internetu kdo je DJ, jak se jmenuje údržbářka odboje, jež se připojila k Finnovi, u koho se učil Kylo Ren?

Mimochodem, na konci listopadu udělalo studio Disney (jež před sedmi lety Lucasfilm koupilo) gesto jak ze světa Jediů. Splnilo umírajícímu fanouškovi v anglickém hospicu poslední přání zhlédnout Vzestup Skywalkera na privátní projekci. „Dali jste mi nádherné vzpomínky, které si odnesu s sebou. A mé rodině radost,“ napsal v děkovném dopise šéfovi studia pacient.

Fakta o Star Wars
Star Wars je americká multimediální franšíza žánru space opera, stvořená Georgem Lucasem. Hlavní částí je devítidíl- ná řada filmů, k níž se postupně přidala další díla. Vznikla v roce 1977 uvedením prvního filmu Star Wars: Epizoda IV Nová naděje, který se stal celosvětovým fenoménem. Všech osm vydaných filmů bylo nominováno na Oscary a zaznamenalo značný komerční úspěch. K odvozeným snímkům patří animované Klonové války (2008) a dvojice hraných, tzv. antologických filmů Rogue One (2016) a Solo (2018).