Počet filmů posílil mj. Festival francouzského filmu, v jehož rámci má premiéru hned několik snímků této provenience. Dominuje jim Život Adéle, vítěz letošního festivalu v Cannes, o hlubokém vztahu dvou dívek, natočený s odvážnými erotickými detaily. Jen 17 je portrét dívky, jež z rozmaru prodává své neplnoleté tělo.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Pochmurné krimi

Parchanti spí dobře, kteří se náladou blíží filmu noir, jsou dílem Claire Denis, od níž známe snímky Sama v Africe a 35 panáků rumu. V pochmurné krimi nahlíží do podivného zákulisí jedné rodiny a temných obchodů jejího otce. Velký závod Laurenta Tuela líčí snahu čtyřicátníka zlomit konečně životní smůlu a dokázat svému okolí, že je v něčem dobrý. Vybere si k tomu na radu bývalého sportovního manažera největší cyklozávod světa: Tour de France. A zdá se, že by mohl uspět…

Zdroj: Youtube


Uvidíme i dvě domácí novinky. Kromě Klaunů Viktora Tauše o bilanci kariéry a vztahů tří přátel je to půvabný dokument Bohdana Bláhovce Show, jenž vyhrál Cenu diváků v sekci Česká radost na letošním jihlavském festivalu dokumentů. Na pozadí kuriózního vzniku jedné dívčí kapely se zamýšlí nad modely, v nichž žijeme a jež utvářejí náš životní styl.
Zdroj: Youtube

Krvavé detaily

Překvapivým setkáním dvou osobností je černá komedie Konzultant. Režisér Ridley Scott se ujal scénáře, jenž je dílem provokativního spisovatele Cormaca McCarthyho (Tahle země není pro starý). A natočil rafinovanou podívanou o pádu jednoho advokáta, kde v ostrých barvách a krvavých detailech míchá autorův temný humor a svou zálibu v akci. Před kamery pozval atraktivní sešlost: Michaela Fassbendera, Penélope Cruz, Cameron 
Diaz, Javiera Bardema a Brada Pitta.

Zdroj: Youtube


Také v thrilleru Únos je hrdinům úzko. Zkušený policajt hledá nejprve vraha a posléze i svou dceru, jež s největší pravděpodobností padla do rukou právě jemu. Do hlavní role Morgan O'Neill obsadil Johna Cusacka, na jehož výkonu celé drama stojí.
Zdroj: Youtube

Humor z faktu

Obdobné je to i v americké komedii Pozdravy ze spermabanky, jež se snaží těžit humor z faktu, kolika dětmi může obdarovat svět schopný dárce spermatu. Zde leží břemeno, připusťme, chabé zápletky na Vinceovi Vaughnovi, který je sice dobrý komediální herec, nemá ale tentokrát moc co hrát.

Zdroj: Youtube


Poslední premiérou je animované Ledové království, jež zjevně vychází z motivů Andersenovy Sněhové královny, tvůrci s nimi ale pracují v duchu známých pohádek Walta Disneyho. Tedy obrazově i hudebně výpravněji a v odlehčeném pojetí. Bonusem pro malé diváky je předfilm Mickeyho velká jízda, milé ohlédnutí za tvorbou klasických kreslených grotesek.
Zdroj: Youtube