„Tu chvíli si pamatuji naprosto přesně," prozradil včera novinářům tvůrce, jehož Kurz negativního myšlení získal před šesti lety režijní cenu na karlovarském festivalu. „Seděli jsme s přítelem v hospodě a on mi vyprávěl, že se v Norsku bude točit dvanáct detektivek. Mně přišly tak hrozně standardní a nudné, že jsem trochu z hecu řekl, že to radši natočím krimi s neobvyklým detektivem, který má Downův syndrom."

I herec má Downův syndrom

Jeho hrdinu, který kvůli svému hendikepu přichází o klienty, ale který má dar se vciťovat do lidí, hraje herec se stejným postižením, Svein Andre Hofsø. Režisér jej našel v komunitě lidí s tímto postižením. „Jeho způsob vyjadřování a sociální cítění jsou úžasné. Na natáčení byl nesmírně pracovitý a své postavě oddaný. Jeho melancholický výraz byl pro ni jako stvořený," řekl režisér, který stylizoval příběh Roberta Bogeruda pátrajícího po zmizelém bruslaři částečně do žánru noir, částečně jako černou komedii.

„Vyšel jsem z ústřední postavy s daným syndromem. Hledal jsem balanc mezi komedií a krimi," vysvětlil Breien. „Chtěl jsem ukázat Robertův vnitřní svět i pohled na něj zvenku, lidí kolem něj." Sám herec měl z natáčení radost. „Bylo to vzrušující, cítil jsem se na place úžasně. Měl jsem jazykového trenéra, který mi hodně pomohl," svěřil se Hofsø novinářům.

Snímek v norsko-dánsko-české koprodukci se točil u nás, domácí producenty zastoupila společnost Evolution Films, dramaturgicky jej zaštítilo filmové centrum České televize.

Rozhodl Kurz negativního myšlení

„Byl jsem z natáčení v cizině trochu nervózní, ale byla to výborná zkušenost. Vybírali jsme mezi Českem a Maďarskem, a když jsem uviděl Kurz negativního myšlení na prknech Švandova divadla, bylo rozhodnuto. České lokace předčily mé očekávání, jsou velmi inspirativní a my se snažili využít jejich magické nálady, aby film byl atraktivní i pro vaše diváky," uzavírá režisér o filmu, který loni na podzim sklidil v Norsku velký úspěch.

Do českých kin vstoupí Detektiv Down v půli dubna.

Zdroj: Youtube